Cudze chwalicie…

O słuszności tego powiedzenia mogli przekonać się z całą pewnością słuchacze Centrum Kształcenia Ustawicznego, którzy w piątek spotkali się z doktorem Cezarym Jastrzębskim, pracownikiem naukowym Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, specjalizującym się w geografii historycznej, znawcy i pasjonacie naszego regionu. Wielu osobom jest znany z niedzielnych audycji w Radiu Kielce, kiedy to wraz z redaktorem Bohdanem Gumowskim zabierają słuchaczy w wędrówkę po świętokrzyskim, zgłębiając czar i tajemnice wielu nierzadko niepozornych miejsc. Gość w imponujący sposób objaśniał obecnym w sali konferencyjnej CKU, co składa się na wyjątkowość naszego regionu, odwołując się m. in. do przemysłu, gospodarki, dziejów, przyrody, usług i samych mieszkańców. Targi Kielce to drugi ośrodek wystawienniczy w kraju, 2/3 województwa podlega ochronie; to na naszym terenie mamy Europejskie Centrum Geologiczne koło Chęcin; unikalny rezerwat modrzewia – Chełmowa Góra; Dom Bartek k. Zagnańska; groszek panoński – jedyną roślinę stepową w Polsce; rezerwat grabowiec-drzewo Mojżesza itd. To u nas dokonało się wiele znaczących odkryć, np. najstarszy na świecie wizerunek koła do poruszania w Bronowicach koło Działoszyc czy 8 gatunków ryb w Łagowie. W 2010 r. miesięcznik o światowym zasięgu po 40 latach ukazywania się zamieścił pierwszy artykuł Polaków o kamieniołomie Zachełmie.

Gość podkreślił też niesamowitość Krzemionek. Przesłaniem dr. Jastrzębskiego było m. in. zachęcenie do poznawania regionu, pokochania go i służenia mu.

– To zaszczyt pana gościć – powiedziała dyrektor CKU dr Aneta Pierścińska-Maruszewska. Jest pan nie tylko uznanym naukowcem, ale także bardzo serdecznym człowiekiem, który o regionie opowiada z niezwykłą pasją i piękną polszczyzną. Mieszkamy w wyjątkowym miejscu na ziemi, często nie jesteśmy świadomi, jak bardzo wyjątkowym. Dzisiaj dzięki panu doktorowi dowiedzieliśmy się, ile skarbów, które wyróżniają nas nie tylko w Polsce, ale i na świecie, kryje nasze świętokrzyskie. Dziękuję serdecznie naszemu nauczycielowi panu Markowi Rejowi za zorganizowanie tego spotkania. Pod wrażeniem wystąpienia dr. Jastrzębskiego byli również obecni asystent prezydenta Ostrowca Św. Tomasz Gębka, przedstawiciele PTTK im. M. Radwana oraz członkowie Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

– Bardzo chętnie uczestniczyliśmy w spotkaniu z panem Cezarym Jastrzębskim, z ciekawością słuchamy też audycji z jego udziałem. Wykład zrobił na nas ogromne wrażenie, jesteśmy zainteresowani zgłębianiem wiedzy o naszym regionie, bo mamy świadomość, jak niewielka jest powszechna wiedza na ten temat. Dzisiaj po raz pierwszy usłyszałam o wielu skarbach naszego regionu, o których nic wcześniej nie wiedziałam – skomentowała wiceprezes UTW Matylda Niewójt.

jastrzebsk2Doktor Cezary Jastrzębski zapowiedział, że bardzo chętnie znów odwiedzi CKU i Ostrowiec Świętokrzyski.

Polecamy również