Poradnia onkologiczna już w maju

W Ostrowcu Świętokrzyskim powstanie poradnia onkologiczna, a pierwsi pacjenci z konsultacji ze specjalistą będą mogli skorzystać już w maju. Taką deklarację złożyli dzisiaj w urzędzie miasta dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii Stanisław Góźdź, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Marek Szczepanik, prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński oraz starosta ostrowiecki Zbigniew Duda. Poradnia onkologiczna, która mieścić się będzie w budynku Szpitala Powiatowego ma być wstępem, do utworzenia filii Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Ostrowcu.

– Niestety choroby onkologiczne stały się chorobami cywilizacyjnymi i dotykają coraz więcej ludzi- mówi prezydent Ostrowca Jarosław Górczyński. – Także coraz więcej mieszkańców Ostrowca i powiatu dojeżdża do Kielce, żeby skorzystać z porad i pomocy lekarzy onkologów. Stąd moja determinacja, żeby powstała w Ostrowcu poradnia onkologiczna. Dzisiaj przeprowadziliśmy bardzo konkretne rozmowy z panem dyrektorem, panem marszałkiem i panem starostą dotyczące utworzenia poradni onkologicznej przy szpitalu. Takie rozwiązanie jest najlepsze. Miasto wesprze zakup wyposażenia takiego punktu konsultacyjnego, a w przyszłości także filii centrum. Chciałbym podkreślić, że zabiegi o utworzenie poradni onkologicznej trwały od wielu lat.

– Konkretne rozmowy doprowadziły do konkretnych rozwiązań i poradnia onkologiczna powstanie w Ostrowcu – mówi wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Marek Szczepanik.- Poradnia to pierwszy krok. Taka poradnia musi powstać jak najszybciej. Lekarz onkolog będzie przyjeżdżał do Ostrowca raz w tygodniu i przeprowadzał konsultacje.

– Na pewno w szpitalu znajdzie się odpowiednie pomieszczenie dla poradni onkologicznej, a my jesteśmy winni mieszkańcom naszego powiatu taką inicjatywę – mówi starosta ostrowiecki Zbigniew Duda.- Takie pomieszczenie przygotujemy bardzo szybko, tak, żeby pierwszy pacjent został przyjęty na konsultacje już w maju.

– Ja o tym marzyłem od ponad 20 lat i marzenia się spełniają. W moim Ostrowcu powstanie poradnia onkologiczna, a to jest dopiero pierwszy krok – mówi dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii Stanisław Góźdź. – Pacjenci uzyskają w ostrowieckiej poradni konkretne terminy wizyt na zabiegi w ŚCO. Obecność onkologa z Kielc wśród lekarzy z ostrowieckiego szpitala przełoży się na szybszą i lepszą diagnozę. Ta wiedza może przyczynić się do przyspieszenia leczenia. Kolejnym etapem będzie utworzenie punktu do chemioterapii dziennej, a jest to duże przedsięwzięcie. Zgodnie z obecnymi wymogami taki punkt to mała fabryczka farmaceutyczna. ŚCO będzie służyło w organizacji takiego punktu oraz w szkoleniu personelu farmaceutycznego i medycznego.

Uczestnicy spotkania na znak zawartego porozumienia uścisnęli sobie dłonie.

Polecamy również