Szkoła im. Kawalerów Orderu Uśmiechu

Dzisiaj Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Częstocicach zostało nadane imię Kawalerów Orderu Uśmiechu. Zaproszonych gości wśród, których był prezydent Ostrowca Jarosław Górczyński, wielu Kawalerów Orderu Uśmiechu z całej Polski, nauczyciele, rodzice i uczniowie przywitała dyrektor szkoły Jolanta Jeruzal. Uroczystości nadania imienia szkole poprzedziła msza święta.

– To bardzo ważny dzień dla życia szkoły w Częstocicach – mówi prezydent Ostrowca Jarosław Górczyński. – Patron szkoły jest pewnym drogowskazem dla uczniów. Jest dla nich przykładem do naśladowania. Tacy Kawalerowie Orderu Uśmiechu jak Jan Paweł II czy Matka Teresa są tego dobitnym przykładem. Jest to szkoła stowarzyszeniowa i czas pokazał, że była to dobra decyzja. Jest to z korzyścią dla dzieci i rodziców. Pewna konkurencja dla publicznych szkół też jest wskazana.dsc07955dsc07957dsc07958dsc07960dsc07967dsc07972dsc07965 dsc07968dsc07969dsc07971dsc07963dsc07982dsc07978szkola-czestocice

Prezydent Jarosław Górczyński przekazał na rzecz szkoły prezent w postaci pomocy dydaktycznych.

-Dla mnie są to „urodziny” szkoły, bo imię nadała jej społeczność lokalna trzy lata temu – mówi Jolanta Jeruzal, dyrektor Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Częstocicach. – Jednak po likwidacji Publicznej Szkoły Podstawowej numer 8, kiedy we wrześniu 2015 roku powstała nasza szkoła uznaliśmy, że jest to piękny i wartościowy patron, którego imię chcemy przywrócić. To autorytet godny naśladowania, kojarzy się z wartościami takimi jak optymizm, pogoda ducha, chęć niesienia pomocy, szczególnie dzieciom. To one właśnie przyznają to odznaczenie dorosłym, dlatego jej ono tym bardziej cenne i przemawiającej do wszystkich.
Order Uśmiechu to honorowe odznaczenie nadawane od 1968 za działalność na rzecz dzieci, przyznawane na ich wniosek przez Kapitułę Orderu Uśmiechu. W 1979 roku, ogłoszonym przez ONZ Międzynarodowym Rokiem Dziecka, sekretarz generalny ONZ Kurt Waldheim nadał Orderowi Uśmiechu międzynarodową rangę i patronat objął nad nim UNICEF. Dzieci uhonorowały tym niezwykłym odznaczeniem prawie 700 osób z ponad 30 krajów świata. Wśród Kawalerów Orderu Uśmiechu są takie osobistości jak : Ojciec Święty Jan Paweł II i zwierzchnik Kościoła buddyjskiego w Tybecie Dalajlama, Matka Teresa z Kalkuty, Tove Janson – twórczyni Muminków i Astrid Lindgren –autorka Pipi Langstrum, królowa Szwecji Sylwia, była prezydentowa RP Jolanta Kwaśniewska, pisarka Ewa Szelburg – Zarembina, piosenkarki Majka Jeżowska i Eleni, Pan Yapa, Marek Kotański – twórca Monaru i Markotu, Andrzej Kieruzalski – twórca i kierownik Zespołu „Gawęda”, a także Joanne Rowling, autorka „Harry’ego Pottera” .

Order Uśmiechu to inaczej order przyznawany dorosłym przez dzieci za okazywaną im troskę.

Polecamy również