Wspomnienia z Francji

Uczniowie „Staszica” na wymianie we Francji. 08.09-20.09

Nasza 13-dniowa przygoda dobiegła końca, były to dla nas wspaniałe dni. Podróż trwała ponad 24 godziny, lecz chwile spędzone w Paryżu zrekompensowały cały trud i zmęczenie. Weekend spędziliśmy w rodzinach, piękna pogoda skusiła nas na relaks na plaży.  Ale to nie wszystko… Mieliśmy okazję zobaczyć jak wyglądają lekcje w szkole francuskiej. Zapoznaliśmy się z harmonogramem dnia ucznia liceum jak i absolwenta szkoły zawodowej.

Spróbowaliśmy francuskiej kuchni, zwiedziliśmy zamek w Nantes, już wiemy dlaczego na placu w La Roche sur Yon znajduje się pomnik Napoleona i skąd pochodzi nazwa miasta. Widzieliśmy jak produkowana jest słynna konserwa o nazwie „Perła Bogów” oraz poczuliśmy bryzę i szum morskich fal podczas rejsu żaglówkami. 

Opactwo w Maillezais przybliżyło nam historię okolicy i ucieszyło nasze oczy pięknymi widokami wśród lawendowych pól. Pou du Fou był strzałem w dziesiątkę, historia wikingów, muszkieterów, widok zamków i starożytnych strojów zapadnie nam w pamięci na długi czas.

Wymiana ta była dla nas lekcją tolerancji, wzajemnego szacunku i umiejętności dzielenia się z innymi. Jesteśmy pewni, że wszystkie przyjaźnie zawarte podczas naszej wizyty we Francji będą trwały przez długie, długie lata.

Beata Podkówka, Jagoda Budzeń, Sandra Skóra, Karol Bęben, Dominika Słaba, Olga Zaborowska, Asia Kuligowska, Benita Kruszyńska, Alicja Banasik, Kamil Wójtowicz oraz opiekunowie- Pani Joanna Gibalska, nauczyciel języka francuskiego oraz Pani Patrycja Kosmacińska, nauczyciel języka hiszpańskiego. 

frnc1franc2franc3franc4

Polecamy również