Płonęły składowiska

Wczoraj o14:30 zastępy straży zostały wysłane do pożaru na składowisku, gdzie w dniu 7 października powstał pożar odpadów wielkogabarytowych. Po dojeździe pierwszego zastępu straży z Sędziszowa stwierdzono palące się zużyte opony przeznaczone do recyklingu.

Składowana pryzma znajdowała się w odległości 10 metrów od pozostałości po poprzednim pożarze. Podano dwa prądy w tym jeden wody, drugi prąd piany ciężkiej czym skutecznie zlokalizowano i ugaszono palące się opony. Przybyłe pozostałe zastępy stanowiły zaopatrzenie wodne w miejscu pożaru. Po przejęciu dowodzenia przez zastępcę komendanta powiatowego w obecności pracownika ZUK i właściciela składowiska będącego na miejscu zdarzenia, ponownie skontrolowano miejsce pożaru, pouczając o dozorowaniu i zabezpieczeniu pogorzeliska.

7 października po godzinie 15:00 Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Jędrzejowie otrzymało informację o pożarze w miejscowości Sędziszów. Po dojeździe na miejsce zdarzenia stwierdzono pożar składowiska odpadów wielkogabarytowych (zużyty sprzęt AGD, meble, różnego rodzaju folie i opony).

opony1 opony2 jedzrej3 jedzrej1 jedrzej2Pożar bezpośrednio nie zagrażał budynkom, w których składowano inne odpady do przerobu, a osób poszkodowanych nie było. Działania zastępu straży z Sędziszowa, który jako pierwszy przybył na miejsce, polegały na podaniu dwóch prądów wody bezpośrednio na pożar. Po przybyciu następnych zastępów podano trzy prądy gaśnicze i ustanowiono punkt czerpania wody na znajdującej się obok rzece Mierzawa, używając pomp pływających. Kierujący Działaniami Ratowniczymi podjął decyzję o podaniu dodatkowo dwóch prądów piany ciężkiej z działek samochodowych i podzieleniu terenu działań na dwa odcinki bojowe, I – podawanie środka gaśniczego w natarciu, II – zaopatrzenie wodne. Na miejsce zdarzenia przybył zastępca komendanta powiatowego PSP i po zapoznaniu się z dotychczas prowadzonymi  działaniami polecił przegrupować siły i przygotować miejsce pod  ustawienie pompy wysokiej wydajności. Będącemu na miejscu właścicielowi polecił zadysponować sprzęt do usuwania odpadów. Po uruchomieniu pompy i ładowarki czołowej, nadpalone odpady usuwano i intensywnie przelewano i dogaszano. W celu wsparcia prowadzonych działań zadysponowane zostały dodatkowe siły i środki z Komendy Miejskiej PSP w Kielcach. W trakcie prowadzonych działań gaśniczych wyznaczono jeden zastęp ochotniczej straży pożarnej, którego zadaniem było poinformowanie okolicznych mieszkańców o pozostaniu w domach i uszczelnieniu okien i drzwi przed dostępem dymu. Apel ten został przekazany również za pośrednictwem będącej na miejscu TVP3. Dla pracujących strażaków urząd gminy zorganizował ciepłe posiłki. O godz. 20.00 na miejsce przybył burmistrz Sędziszowa wraz z pracownikami wydziału zarządzania kryzysowego urzędu. Na godzinę 21.30 KDR zalecił podmianę ratowników, kolejna podmiana przeprowadzona została o godz. 3.30. Prowadzone działania zostały zakończone 8 października tuż przed godziną 8:00 po wcześniejszym dokładnym sprawdzeniu i dogaszeniu tlących się  pozostałości. W działaniach brało udział 12 jednostek straży pożarnej.

Foto. PSP Jędrzejów

Foto PSP Sędziszów

Polecamy również