Aktywni włamywacze

Okres jesienno – zimowy sprzyja włamaniom do mieszkań i domów. Policja apeluje o czujność i przestrzeganie wszystkich zasad bezpieczeństwa. Dom lub mieszkanie, w którym zgromadzony jest często dorobek naszego życia , stanowi łakomy kąsek dla złodzieja. W miniony weekend w Ostrowcu Świętokrzyskim doszło do trzech włamań do domów jednorodzinnych. Złodzieje skradli biżuterię i pieniądze powodując straty na szkodę właścicieli, na łączną kwotę ponad 17 tysięcy złotych.

Jak ustrzec się przed włamaniem?
Poza zabezpieczeniami technicznymi ważną rolą w zabezpieczaniu swojego mieszkania odgrywają tzw. „bezpieczne postawy”. To one przede wszystkim utrudniają przyszłym włamywaczom typowania mieszkania do włamania.

Policjanci radzą:
1. Nigdy nie zostawiaj kluczy, w „umówionym” miejscu (np. pod wycieraczką czy na parapecie). Ich znalezienie nie sprawi złodziejowi żadnych trudności.

2. Nie wkładaj w drzwi kartek informujących, gdzie jesteś i o której wrócisz. Znajomy  może nie przyjść, a złodziej wie ile ma czasu na dokonanie przestępstwa.

3. Bądź czujny i zwracaj szczególną uwagę na wszelkie obce osoby przebywające w pobliżu budynków,  których zachowanie budzi podejrzenie oraz na  obce pojazdy parkujące w rejonie posesji i na przyległym terenie. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń niezwłocznie, telefoniczne informuj  policję  (nawet anonimowo) o wszelkich tego rodzaju spostrzeżeniach na bezpłatny numer 997 (zapisuj  numery rejestracyjne ewentualnych podejrzanych pojazdów i rysopisy podejrzanie zachowujących się osób).

4. Pozostawiaj zapalone  światła przynajmniej w jednym z pomieszczeń wewnątrz budynku w przypadku nieobecności domowników (światło zapalone na zewnątrz przy nieoświetlonym wnętrzu może być wskazówką dla złodzieja, że w domu nikogo nie ma).

5. Wychodząc z mieszkania dokładnie zamykaj drzwi i zabezpiecz  okna i drzwi balkonowe tak aby nie można ich było z zewnątrz otworzyć.

6. Nie trzymaj wszystkich pieniędzy i kosztowności w jednym miejscu. Jeżeli posiadasz cenne przedmioty np. dzieła sztuki oznakuj je w dyskretnym miejscu, w przypadku utraty będzie łatwiej je zidentyfikować. Najlepszym zabezpieczeniem dla pieniędzy, drogocennej biżuterii oraz kosztowności są konta bankowe i depozyty.

7. Stosuj zróżnicowane systemy zabezpieczeń, kilka różnego typu zamków, alarmy.

Foto. Świętokrzyska Policja

Polecamy również