Warto zbadać kości

oster

20 października obchodzony jest Światowy Dzień Osteoporozy. Kampania ma na celu zwiększenie globalnej świadomości profilaktyki, diagnostyki i leczenia osteoporozy oraz innych chorób metabolicznych kości. Osteoporoza to choroba podstępna – nie daje żadnych wczesnych objawów,  nie powoduje bólu. Dlatego jest nazywana „cichym złodziejem kości”. Została uznana przez Światową Organizację Zdrowia za chorobę cywilizacyjną. W Polsce, z powodu osteoporozy, co 8 minut dochodzi do złamania kości. A można im łatwo zapobiec. Wystarczy dbać, by w codziennej diecie była odpowiednia ilość wapnia.

Na całym świecie w ramach tegorocznego obchodu Światowego Dnia Osteoporozy zorganizowano w sumie 158 wydarzeń w 57 krajach. Oprócz prowadzenia szeroko zakrojonej kampanii w mediach społecznościowych organizowane są lokalne eventy czy też akcje profilaktyczno–edukacyjne. Radni KWW Jarosława Górczyńskiego po raz pierwszy postanowili przyłączyć się do kompanii. W tym celu 22 października odbędą się badania profilaktyczne określające poziom wapnia we krwi. Przeprowadzane będą również konsultacje lekarskie. Akcja skierowana jest do mieszkańców osiedla Ogrody.

Profilaktykę osteoporozy powinno się rozpocząć w młodym wieku, aby osiągnąć jak najwyższą szczytową gęstość kości. Można w ten sposób zapobiec nawet połowie złamań osteoporotycznych.

Polecamy również