Szmul Muszkies – fotograf profesjonalny

Portret ostrowczan lat 30. XX wieku wykonany w zakładzie fotograficznym „Rembrandt”

autor Wojtek Mazan

premiera książki fotograficznej i wernisaż

29 października 2016 r. godzina 16.00
Pracownia Otwarta „Kontrola Jakości”, al. Solidarności 9, Ostrowiec Świętokrzyski

W wydarzeniu weźmie udział rodzina Szmula Muszkiesa z USA, Brazylii i Izraela, w tym córka fotografa, Ruth Webber. Obecny będzie także Prezydent Miasta Jarosław Górczyński, który premierę i wystawę objął patronatem honorowym oraz autor książki Wojtek Mazan, założyciel i lider Stowarzyszenia Nie z tej Bajki, które w roku bieżącym świętuje 10. rocznicę powstania.
Wystawa czynna będzie do 27 listopada w każdą niedzielę 11.00-17.00.

Od autora:
Wielokrotnie miałem do czynienia ze starymi zdjęciami, na których widniała pieczątka zakładu fotograficznego „Rembrandt”. Jednak nie wiedziałem, kim był człowiek, który wykonał te zdjęcia. Wyglądało na to, że nikt tego nie wie.

Ponad rok temu natknąłem się na ślad fotografa. W styczniu 2015 roku w Internecie pojawiło się zdjęcie z wyzwolenia Auschwitz, które chyba każdy zna: dzieci w obozowych pasiakach za drutami kolczastymi. Tym razem zdjęcie to prezentowane było wraz z identyfikacją sfotografowanych osób. W grupie dzieci są trzy dziewczynki pochodzące z Ostrowca. Jedną z nich jest Ruth Webber z domu Muszkies.

Niedługo potem, po dodatkowych poszukiwaniach i odkryciach, wszystko stało się jasne: ostrowieckim „Rembrandtem” był Szmul Muszkies. Dzięki kontaktom z jego rodziną w Ameryce, zrekonstruowałem historię jego życia.

Zebrałem ponad sto pięćdziesiąt zdjęć wykonanych przez Muszkiesa. W miarę pozyskiwania kolejnych fotografii uświadomiłem sobie, że stanowią one rodzaj zbiorowego portretu ostrowczan sprzed wojny, Polaków z lat 30. XX wieku, żyjących w niewielkim, ale prężnie rozwijającym się mieście. Ten portret jest dziś jednak niepełny, brakuje w nim ostrowieckich Żydów, których reprezentantem był ów Szmul Muszkies.

 

O autorze:
Wojtek Mazan (ur. 1981), absolwent historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Fotograf, archiwista-pasjonat, aktywista. Mieszka i pracuje w Ostrowcu Świętokrzyskim. Założyciel i lider Stowarzyszenia Kulturotwórczego Nie z tej Bajki, w ramach którego realizuje projekty artystyczne łączące fotografię i historię lokalną. Autor wystaw: „Pozdrowienia z Ostrowca” (wrzesień 2013), „Kolonia Robotnicza w Ostrowcu Św. – historia mówiona” (maj 2014), „Amo, amare” (kwiecień 2015). Współpracuje z Krytyką Polityczną.

O książce:
Autor: Wojtek Mazan
Projekt książki: Ewa Behrens
Konsultacja naukowa: Waldemar Ryszard Brociek
Tłumaczenie: Łukasz Kotyński
Data premiery: 29.10.2016
Typ oprawy: twarda, płócienna
Wymiary: 160 mm × 240 mm
Liczba stron: 276
Nakład: 500 sztuk
ISBN: 978-83-930793-1-5
Wydawnictwo: Stowarzyszenie Kulturotwórcze Nie z tej Bajki

Organizator: Stowarzyszenie Kulturotwórcze Nie z tej Bajki

Patronat honorowy: Jarosław Górczyński Prezydent Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego

Publikacja została sfinansowana z budżetu Gminy Ostrowiec Świętokrzyski w ramach dotacji celowej udzielonej w 2016 roku na zadanie „Opracowanie i opublikowanie książki fotograficznej dotyczącej historii Ostrowca Świętokrzyskiego”.

Polecamy również