Osiemnaście lat terapii

To już osiemnaście lat od kiedy w Środowiskowym Domu Samopomocy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ostrowcu udzielana jest pomoc terapeutyczna osobom potrzebującym. Dzisiaj z okazji jubileuszu placówkę odwiedzili: prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński,wiceprzewodnicząca rady miasta Joanna Pikus, dyrektor MOPS Magdalena Salwerowicz, były dyrektor MOPS Stanisław Fiolik, pracownicy ośrodka oraz podopieczni. Był słodki poczęstunek oraz prezentacja multimedialna ukazująca rozwój ośrodka oraz pracę z podopiecznymi.

– Zajmujemy się pomocą osobom z zaburzeniami psychicznymi, a placówka funkcjonuje od 1998 roku- mówi Iwona Wójcik kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy. Przede wszystkim pomagamy podopiecznym przywrócić wiarę w siebie oraz uczymy ich jak funkcjonować w społeczeństwie. Przy ośrodku funkcjonuje także Środowiskowy Klub „Trzykrotka”. Mamy dwie grupy terapeutyczne: podstawową i zaawansowaną. Pracujemy z osobami powyżej osiemnastego, którzy leczą się w Poradni Zdrowia Psychicznego.18-lat-terapiidsc09034 dsc09035 dsc09036dsc09037 dsc09039 dsc09040dsc09045 dsc09049 dsc09052dsc09053 dsc09054 dsc09051

Stosowane formy terapii to: wsparcie psychologiczne, edukacja psychologiczna, edukacja zdrowotna, treningi farmakologiczne, trening budżetowy i higieniczny. W ramach arteterapii prowadzona jest muzykoterapia, zajęcia plastyczne. Realizowane są także zajęcia indywidualne.

– Chciałbym podziękować pracownikom za te osiemnaście lat- mówi prezydent Jarosław Górczyński. – To oni stworzyli tu wspaniały klimat i oni pomagają ludziom, którzy tej pomocy potrzebują. Jest zapotrzebowanie na tego typu placówki. Gmina utrzymuje ten ośrodek, chociaż nie do końca jest to zadanie miasta. Szanując jednak to co zostało rozpoczęte osiemnaście lat temu podtrzymujemy i prowadzimy ten ośrodek. Lepiej pomagać, zapobiegać niż później leczyć.

Na co dzień z placówki znajdującej się na osiedlu Pułanki korzysta 35 osób.

Polecamy również