Zęby bolą też w wolne dni

DSC09076DSC09093DSC09080DSC09075DSC09081DSC09133Zarówno podczas sesji rady miasta jak i sesji rady powiatu radne zgłaszały problem opieki stomatologicznej w Szpitalu Powiatowym w Ostrowcu Świętokrzyskim. Problem dotyczy opieki dentystycznej podczas dni wolnych.

Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego Joanna Pikus zgłosił interpelację z prośbą o przekazanie władzom powiatu.DSC09094

-Problem braku pomocy stomatologicznej podczas dni wolnych zgłaszają sami pacjenci. Pytają również, dlaczego w innych miastach możliwe jest prowadzenie przyszpitalnych dyżurów stomatologicznych- mówi wiceprzewodnicząca Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego Joana Pikus. Podczas dyżuru, w ramach kontraktu z NFZ lekarz stomatolog wykonuje wszystko, co związane z likwidacją bólu, czyli otworzy zęba, zatruje go, założy opatrunek, a jeśli będzie taka konieczność może go też usunąć. Czasem konieczne jest podanie antybiotyku. W dni powszednie dyżury stomatologiczne kontraktowane z NFZ trwają od godz. 19 do 7 rano; w sobotę, niedzielę i święta – przez całą dobę. Takie usługi są wykonywane np. w Starachowicach. Proszę, jednak pamiętać, że nie każdy jest zmotoryzowany. Druga kwestia dotyczy finansów. Proszę sobie wyobrazić dziecko, które od piątkowego wieczoru do poniedziałkowego poranka ma cierpieć z powodu bólu zęba. Rodzic wiedząc, że nie może skorzystać z pomocy stomatologa w ramach ubezpieczenia, próbuje korzystać z wizyty w prywatnym gabinecie. Takie procedury są dość kosztowne, nie wszyscy mieszkańcy mogą sobie pozwolić na opłacenie wizyty. Poza tym, dlaczego ma płacić, skoro jest ubezpieczony i odprowadza składki zdrowotne. Powyższy problem przedstawiłam na sesji Rady Miasta. Interpelowałam do Starostwa Powiatowego pytając, czy możliwe jest utworzenie w Szpitalu Powiatowym gabinetu pełniącego dyżur stomatologiczny.

Z podobnym zapytaniem wystąpiła radna powiatowa Małgorzata Bień.

Czekamy na stomatologa w szpitalu, który będzie przyjmować pacjentów w także w wolne dni.

Polecamy również