„Open space” w Konarskim

Symulacje rozpraw sądowych, promowanie szkoły za granicą, rozstrzyganie dylematów moralnych, klub dyskusyjny, koło kabaretowe, zamiana ról. To tylko część pomysłów jakie zgłosili uczniowie Szkół Konarskiego podczas bardzo interesującego wydarzenia, jakie odbyło się w murach szkoły.

– Dzisiaj organizujemy spotkanie potocznie zwane antykonferencją – mówi Barbara Zamożniewicz, Rzecznik Młodzieży przy Urzędzie Marszałkowskim w Kielcach – Każdy z uczestników decyduje o czym chce dyskutować. Temat przewodni to „Włączamy się! Nowy rok w naszej szkole”. Bardzo mnie cieszy dobra energia oraz niesamowita aktywność i pomysłowość młodzieży z Konarskiego, stanowią fantastyczny przykład dla innych.

W pierwszej części zgłoszono osiem tematów do dyskusji, a podczas spotkań w grupach panowała prawdziwa „burza mózgów”.

– Przede wszystkim bardzo nas cieszy to, że w naszej szkole liczy się nasze zdanie – mówi Weronika Czekaj, uczennica klasy II NLO – Wspólnie z koleżanką zaproponowałyśmy utworzenie klubu dyskusyjnego, w którym poruszalibyśmy interesujące nas tematy, spotykalibyśmy się ze specjalistami, analizowalibyśmy problemy i poszukiwalibyśmy rozwiązań. W innej grupie rozmawiano o tym jak połączyć pasję z nauką, w jeszcze innej o współpracy międzynarodowej. Każdy miał coś do powiedzenia – dodaje z uśmiechem.

– Chciałabym, żeby każdy rok szkolny zaczynał się otwartym spotkaniem dyskusyjnym, podczas którego dzielimy się pomysłami, mówimy o tym czego w danym roku oczekujemy od szkoły, co warto udoskonalić, nad czym popracować – mówi dr Kinga Wnuk, dyrektor Szkół Konarskiego – Jestem zwolennikiem teorii, że najlepsze szkoły to szkoły współtworzone przez uczniów. Ich zdanie i poczucie sprawczości jest dla nas bardzo ważne. Teraz wspólnie mamy cały rok na wcielanie nowych pomysłów w życie.

Dyskusja trwała ponad trzy godziny. Zaangażowali się w nią uczniowie klasy VII szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum. Nie zapomniano jednak o klasach młodszych. Oni również, tyle że w innej formule mieli okazję narysować, napisać czy opowiedzieć o tym jaka jest ich wymarzona szkoła.

Polecamy również