Przedszkolaki Świętują Dzień Ziemi w Parku Miejskim

dzien ziemi przeszkolakow w parku miejskim

22 kwietnia to dzień, w którym cały świat obchodzi uroczyście Dzień Ziemi. W roku 2018 pod hasłem „Walka z zanieczyszczeniem planety plastikowymi odpadami”. W tym ważnym dniu powinniśmy wszyscy – dorośli i dzieci – choć przez chwilę pomyśleć o planecie, na której żyjemy i o otaczającej nas przyrodzie.

Edukację ekologiczną należy rozpocząć jak najwcześniej, już od przedszkola. Tylko wtedy nauczymy dzieci, że przyrodę należy szanować i dbać o nią. 23 kwietnia 2018r. w ramach obchodów Światowego Dnia Ziemi Przedszkole Publiczne nr 19 im. Jana Brzechwy zorganizowało XV Jubileuszowy Ekologiczny Happening Przedszkolaków – Pochód „ZIELONYCH” w Parku Miejskim. Wzięły w nim udział dzieci z ostrowieckich przedszkoli publicznych i niepublicznych.

Impreza ekologiczna, która ma już swoją kilkunastoletnią tradycję, odbyła się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego – Pana Jarosława Górczyńskiego, a współorganizatorem jej jest Miejskie Centrum Kultury. Objęta została również patronatem przez ostrowieckie media.

Tegoroczne obchody Święta Ziemi rozpoczęły przedszkolaki Pochodem „Zielonych”, wesołym przemarszem od Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w kierunku Amfiteatru Parku Miejskiego. Idąc alejkami Parku dzieci głośno skandowały ekologiczne hasła np. „KAŻDEMU SERCU BLISKA OCHRONA ŚRODOWISKA”, „PRZYRODA WIECZNA, JEŚLI BEZPIECZNA”, „DZIEWIĘTNASTKA O ZIEMIĘ DBA I CZYSTO WOKÓŁ MA”…Trzymały w rękach transparenty, tabliczki z hasłami ekologicznymi, zielone rekwizyty: balony, grzechotki, kwiaty, wstążki itp.

Po zakończonym pochodzie wszyscy uczestnicy zajęli miejsca na widowni Amfiteatru.

Zaproszonych na happening gości, ze sceny Amfiteatru uroczyście powitała Pani Aneta Stachurska – Dyrektor Przedszkola Publicznego nr 19. Następnie dzieci z poszczególnych przedszkoli zaprezentowały powitalne okrzyki ekologiczne, odśpiewały hymn ekologiczny i uroczyście złożyły Przyrzeczenie Małego Ekologa. Wspólny śpiew hymnu i wspólne przyrzeczenie zintegrowało uczestników wzbudzając aplauz i entuzjazm. Po złożeniu Przyrzeczenia przedszkolaki wypuściły w niebo symboliczne balony wypełnione helem. Dzieci z grupy „Wiewiórki” Przedszkola nr 19 przygotowały dla zgromadzonej publiczności krótki program artystyczny o tematyce ekologicznej „Taniec dla Ziemi” Jednak najwięcej radości przysporzył wszystkim pokaz mody ekologicznej. Reprezentanci poszczególnych placówek, przy muzyce zaprezentowali przepiękne, kolorowe i pomysłowe stroje wykonane z plastikowych odpadów, nawiązując do hasła tegorocznej kampanii Święta Ziemi.

Na koniec uroczystości wszystkie przedszkola zostały obdarowane jubileuszowymi pucharami i pamiątkowymi dyplomami.

Koordynatorkami XV Jubileuszowego Ekologicznego Happeningu, jak również prowadzącymi uroczystość były nauczycielki z PP 19: Bożena Czemierys i Magdalena Kawiak.

hep10hep1 hep2 hep3 hep4hep5 hep6 hep7 hep8hep9 hep10

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

hep16 hep17 hep18hep19 hep20 hep21

Celem imprezy było kształtowanie postaw proekologicznych u małych dzieci – przedszkolaków, rozwijanie poczucia odpowiedzialności za otaczające środowisko, zwrócenie uwagi mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego na problemy ochrony środowiska, jak i integracja ostrowieckich przedszkoli.

Polecamy również