Minister uprawiał buraki

minister rolnictwa

Dzisiaj w Ostrowcu Świętokrzyskim przebywał minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski. Minister zwiedził Izbę Pamięci Cukrownictwa znajdującą się na terenie byłej Cukrowni „Częstocice. W spotkaniu uczestniczyli: wiceprezydent Ostrowca Piotr Dasios, poseł Andrzej Kryj, senator Jarosław Rusiecki oraz zaproszeni goście. Jak powiedział minister uprawę buraka cukrowego darzy szczególnym sentymentem, ponieważ zajmował się tym za czasów dzieciństwa w gospodarstwie swojego ojca.

-Cukrownictwo to historycznie jeden z najważniejszych elementów naszej kultury rolnej. Chciałbym podziękować za inicjatywę utworzenia Izby Pamięci Cukrownictwa na terenie pierwszej na ziemiach polskich cukrowni buraczanej „Częstocice”- mówi minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski- Gratuluję wszystkim plantatorom buraka cukrowego i pracownikom przemysłu cukrowniczego tych pięknych tradycji i życzę, by historia dzisiaj przez nas pisana była dumnie prezentowana przyszłym pokoleniom.

Przemysł cukrowniczy i uprawa buraka to także osobista historia Ministra, o której wspominał podczas wizyty w Izbie Pamięci Cukrownictwa:

-W gospodarstwie rodzinnym ojca buraki cukrowe uprawiało się od pokoleń. Przeszedłem w tej branży całą drogę rozwoju. Doskonale pamiętam czasy, kiedy plantacje pieliliśmy ręcznie, a ojciec uczył mnie przecinki, przerywki, okrążki, ogławiania, czy posługiwania się hebrem- dodał Pan minister..

W zbiorach Izby znajduje się kilka tysięcy obiektów. Są to między innymi: plany i rysunki techniczne cukrowni, rysunki urządzeń i maszyn, inwentarze i opisy cukrowni, akty notarialne, wyciągi z akt hipotecznych, protokoły, sprawozdania, raporty produkcyjne, czasopisma cukrownicze w językach: polskim, rosyjskim i niemieckim, książki, reklamy i broszury dotyczące uprawy buraków, urządzenia pomiarowe, sztandary cukrowni, medale, pamiątki jubileuszy cukrowni, cukierniczki, głowy cukru. Historia cukrownictwa została przestawiona na 18 planszach. Izba wyposażona jest też w kiosk multimedialny z dotykowym ekranem. Sala wystawowa spełnia też funkcję konferencyjną. Jednorazowo może pomieścić 50 osób.

Izba Pamięci Cukrownictwa stara się też pozyskiwać nowe eksponaty. W lutym 2019 r. Kutnowska Hodowla Buraka Cukrowego ze Straszkowa przekazała nieodpłatnie dla Izby Pamięci Cukrownictwa kilkanaście maszyn i urządzeń rolniczych, m.in. siewnik, młynek, młockarenkę, wyorywacz palcowy i opielacz trzyrzędowy. „Cieszymy się, że pracownicy Izby pozyskują nowe eksponaty. Maszyny będziemy prezentować w hali byłej paczkarni. Obecnie trwa przygotowanie do zakończenia przetargu na remont pomieszczenia.” – powiedział Zdzisław Salus, Członek Zarządu Krajowej Spółki Cukrowej S.A.DSC06957DSC06955DSC06969DSC06965DSC06959DSC06952DSC06951DSC06939DSC06944DSC06946DSC06947DSC06948DSC06949DSC06950DSC06953DSC06945DSC06975DSC06979DSC06976DSC06983

Cukrownia „Częstocice” była jedną z pierwszych cukrowni w Królestwie Polskim. Wybudowana została w 1839 r. przez hr. Henryka Łubieńskiego w Częstocicach, koło Ostrowca Świętokrzyskiego. W latach 1843-1857 stanowiła własność Banku Polskiego,
od 1882 r. należała do towarzystwa akcyjnego. W 1862 r. została zmodernizowana,
a w 1874 r. przeszła na nowoczesny wówczas system dyfuzyjny. W kampanii cukrowniczej 1862/1863 wyprodukowała 983 ton cukru, w latach 1911-1914 średnio ok. 6 tys. ton cukru, w okresie międzywojennym przeciętnie ok. 3 tys. ton. Po II wojnie światowej cukrownia „Częstocice” kontynuowała produkcję, po czym w reformie nacjonalizacji przemysłu została upaństwowiona. W 2006 r. cukrownia „Częstocice”, jako oddział w strukturach Krajowej Spółki Cukrowej S.A., została wyłączona z produkcji cukru.

W 2018 roku KSC otworzyła w tym miejscu Izbę Pamięci Cukrownictwa, która ma na celu upowszechnianie historii cukrownictwa w Polsce. Izbą opiekuje się Pan Waldemar Brociek.

Godziny otwarcia: wtorek-piątek, godz. 10:00–15:00. Wstęp wolny.

Zwiedzanie w grupach po wcześniejszym umówieniu terminu pod telefonem: 695-650-326.

***

Krajowa Spółka Cukrowa S.A. jest największym w Polsce i ósmym, co do wielkości, producentem cukru w Europie. W skład koncernu wchodzi 7 cukrowni (Dobrzelin, Kluczewo, Krasnystaw, Kruszwica, Malbork, Nakło, Werbkowice) oraz zakład przetwórstwa owocowo-warzywnego „Polskie Przetwory” z siedzibą we Włocławku.

Podstawowy przedmiot działalności Krajowej Spółki Cukrowej S.A. stanowi produkcja i sprzedaż cukru, handel wyrobami powstałymi w trakcie jego wytwarzania oraz przetwórstwo owocowo-warzywne.

Odbiorcami produktów Spółki sprzedawanych pod marką „Polski Cukier” są zarówno uznane firmy polskie, jak i renomowane koncerny międzynarodowe. Budowana przez lata Grupa Kapitałowa Krajowej Spółki Cukrowej S.A. działa dzisiaj w pięciu sektorach rynku rolno-spożywczego. Podstawowym sektorem Grupy pozostaje przemysł cukrowniczy. Cztery kolejne to przemysł cukierniczy, przemysł przetwórstwa owocowo-warzywnego, przemysł zbożowo-młynarski oraz przemysł ziemniaczany. Do Grupy Kapitałowej KSC S.A. należą dzisiaj poza KSC S.A. cztery produkcyjne spółki zależne:

Przedsiębiorstwo Zbożowo-Młynarskie „PZZ” w Stoisławiu S.A.,

Fabryka Cukierków „Pszczółka” Sp. z o.o.,

Przedsiębiorstwo Przemysłu Ziemniaczanego Trzemeszno Sp. z o.o.

Î.C.S.„Moldova Zahăr” SRL w Republice Mołdawii.

16 stycznia 2019 r. Krajowa Spółka Cukrowa S.A. zakończyła kampanię cukrowniczą 2018/2019. Spółka skupiła prawie 6 milionów ton buraków cukrowych i wyprodukowała łącznie ponad 910 tys. ton cukru. Jest to najlepszy wynik w historii firmy. W 2018 r. buraki cukrowe uprawiane były na areale ponad 100 tys. hektarów, przez 15,5 tys. plantatorów.

Polecamy również