Mistrz Świata grał na korytarzu w „dwa ognie”

jozef luszczek w pspnr1

Mistrz świata z 1978 roku w biegach narciarskich, olimpijczyk, multimedalista Mistrzostw Polski Józef Łuszczek, trener skoczków narciarskich Józef Jarząbek oraz adepci tej dyscypliny sportu gościli dzisiaj w Publicznej Szkole Podstawowej numer 1 w Ostrowcu Świętokrzyskim, gdzie promowali zdrowy styl życia i właściwe odżywianie. W sali gimnastycznej odbył się także pokaz treningowy.

– Na zaproszenie fundacji „Mleko dla szkół” i „Mleko dla zdrowia” przybyli do naszej szkoły znakomici sportowcy – mówi dyrektor PSP nr 1 Jadwiga Dadia.Gościmy Józefa Łuszczka, mistrza świata w biegach narciarskich, trenera skoków narciarskich Józefa Jarząbka z Towarzystwa Sportowego „Wisła”, który był szkoleniowcem mistrza świata Dawida Kubackiego. Nasi goście promują zdrowy styl życia. Zachęcają do picia mleka i jedzenia owoców. Gościmy także młodych adeptów skoków narciarskich.

Znana sprzed wielu lat akcja „Szklanka mleka dla każdego ucznia” została zastąpiona akcją „Kartonik mleka dla każdego ucznia”. Sam mistrz Józef Łuszczek twierdzi, że bez mleka nie odniósłby takich sukcesów.

– Po pierwsze za czasów, kiedy to byłem aktywnym sportowcem warunki do uprawiania sportu były zupełnie inne niż obecnie – mówi Józef Łuszczek. – W szkole podstawowej do, której uczęszczałem nie było sali gimnastycznej, a w „dwa ognie” graliśmy na korytarzu. Bardzo dobrze zdaję sobie sprawę z tego jak ważny jest sport i zdrowe odżywianie szczególnie w młodym wieku. Dobra dieta i trening jest gwarancją sukcesu. Dzięki temu w 1978 roku na Mistrzostwach Świata w Lahti zostałem uznany za najlepszego zawodnika. Okrzyknięto mnie „Królem nart”. Pokonałem Skandynawów i zawodników byłego Związku Radzieckiego. To był szok. Obecnie być dobrym sportowcem oznacza także doskonałe zarobki. Ja za zdobycie tytułu mistrza świata dostałem 150 dolarów, które zostały wpłacone na specjalne konto. Niestety obecnie o zasłużonych sportowcach władze sportowe nie za bardzo pamiętają. Przez 20 lat czynnie uprawiałem sport.
W tym czasie przebiegłem na nartach 150 tysięcy kilometrów.DSC00086DSC00107DSC00087DSC00088DSC00106DSC00090DSC00104DSC00097DSC00100DSC00084DSC00113DSC00094DSC00096DSC00110

Tego typu akcje to doskonały pomysł. Podczas nich uczniowie dowiadują się jak ważna jest odpowiednia dieta i sport w życiu każdego człowieka.

Polecamy również