Spotkania z Epoką Kamienia


Serdecznie zapraszamy na ósmą edycję Krzemionkowskich Spotkań z Epoką Kamienia już 24-25 sierpnia w Muzeum Archeologicznym i Rezerwacie Krzemionkikrzem

Będzie się działo w osadzie neolitycznej! Przygotowujemy warsztaty archeologiczne i pokazy archeologii eksperymentalnej. Udział wezmą wykonawcy z całej Polski. Każdy będzie mógł poczuć się jak archeolog, podglądając i uczestnicząc w eksperymentalnym wykopie archeologicznym. Warto także zajrzeć na stanowisko prezentujące pracownię obróbki krzemienia. Jak w dawnych czasach rozpalano ogień? – tego dowiecie się uczestnicząc w pokazie prymitywnych technik ogniowych. Tych, których interesuje łucznictwo, zapraszamy na stanowisko przy strzelnicy. Przygotowujemy też warsztat pradziejowej garncarki, a towarzyszył temu będzie pokaz neolitycznej plastyki glinianej. Dowiecie się również jak dawniej przygotowywano pożywienie. Zobaczycie także rekonstrukcję obozowiska łowców ze schyłkowego paleolitu. To nie wszystko. Odbędzie się także pokaz specjalny w wykonaniu Bractwa Wojów Wiślańskich „Krak”.

Na stanowisku obok osady neolitycznej ulokuje się laboratorium archeologiczne. Specjaliści zdradzą czym zajmuje się traseologia czy paleobotanika. Znajdzie się tam miejsce także dla ciekawej nauki, jaką jest archeozoologia.

W pobliżu neolitycznej wioski prowadzone będą też działania animacyjne dla najmłodszych.

Osada neolityczna i jej okolice to nie jedyne miejsce, w którym będzie można odkryć tajemnice archeologii. W budynku muzeum tematy związane z archeologią nieinwazyjną. Tuż po prelekcjach odbędzie się prelekcja filmu. W sobotę zobaczymy „Czy leci z nami archeolog”, a niedziela będzie okazją do obejrzenia produkcji „Megality – historia sprzed 5500 lat”.

Ważnym elementem święta archeologii będzie sesja popularnonaukowa pt. „Droga Krzemionek do UNESCO”, która odbędzie się w sobotę w sali konferencyjnej im. Jana Samsonowicza w budynku muzeum. Do udziału w celebracji tego wyjątkowego wydarzenia zaproszeni zostali autorzy wniosku o wpis Krzemionkowskiego Regionu Prehistorycznego Górnictwa Krzemienia Pasiastego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz wszyscy, którzy wspierali Muzeum w trakcie procesu nominacyjnego.

Podczas wydarzenia obecni będą przedstawiciele muzeów, organizacji i firm, a także lokalny garncarz, którzy zaprezentują się na swoich stoiskach tuż obok wioski neolitycznej

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Polecamy również