Warsztaty Rozmaitości w LO Nr II

ch2

Ogólnopolski Tydzień Kariery w Chreptowiczu trwa i nabiera coraz większego rozmachu. Środa i czwartek upłynęły w LO Nr II pod hasłem warsztatów rozmaitości.

ch1 ch3 ch4 ch5Rozpoczęliśmy od rywalizacji przedstawicieli klas trzecich naszej szkoły w grze „Kariera”. Gościliśmy tego dnia w LO Nr II panią Katarzynę Cukierską, doradcę zawodowego i jednocześnie dyrektora „Szkoły z Pasją im. Elżbiety Sołtys”. Licencjonowana gra pozwoliła uczniom doświadczyć podejmowania decyzji na drodze rozwoju zawodowego. Uczniowie dość realnie mogli zadecydować o swojej karierze na ścieżce naukowej, korporacyjnej oraz ścieżce własnego biznesu. Dobre decyzje, sprzyjające czynniki losowe oraz rozwinięte kontakty społeczne pozwalały w grze, tak jak w życiu, osiągnąć sukces. Zwycięzcą został uczeń Kamil Masternak z klasy III B, druga na podium stanęła Patrycja Wójcik również uczennica kl. III B, trzecie miejsce wywalczyła Andżelika Mendyk uczennica kl. III A.
Po zakończonej rozgrywce młodzież dzieliła się wnioskami i refleksjami płynącymi z nowego doświadczenia. Uczniowie uznali, że gra pozwoliła im zrozumieć, iż warto wyznaczyć cel, bo on wyznacza drogę działania, warto skupić się na jednym zadaniu, a nie na wielu jednocześnie, że wytrwała praca przynosi efekty, że nie należy się zniechęcać oraz że odrobina szczęścia jest w życiu potrzebna ;)). Pamiętajmy, że szczęściu należy stworzyć warunki!

Strzałem w dziesiątkę okazały się warsztaty zatytułowane „Ach, co z tą motywacją?”, poprowadzone przez lekarza weterynarii – pana Tomasza Rzepkę. Pan doktor okazał się idealnym remedium dla coraz bardziej zestresowanych i tracących wiarę w swoje możliwości maturzystów klasy o profilu biologiczno-chemicznym. W czasie tego spotkania młodzi Chreptusi mogli zadać frapujące ich pytania: „Czy warto studiować kierunki medyczne – medycynę, medycynę weterynaryjną, stomatologię, czy farmację?”, Czy dużo jest nauki na studiach medycznych?”, „Co można robić po studiach weterynaryjnych?”, „Czy po studiach medycznych każdy ma pracę?”. Żadne z pytań nie pozostało bez odpowiedzi, co więcej, charyzma, otwartość i ogromne umiejętności interpersonalne pana Tomasza Rzepki sprawiły, że uczniowie postanowili dać kierunkom medycznym jeszcze jedną szansę. Szczególnie ważna dla przyszłych adeptów sztuki lekarskiej okazała się odpowiedź na pytanie „Czy warto studiować medycynę pomimo wielu wyrzeczeń i ogromu nauki?” Pan doktor bez wahania odpowiedział: „Jak najbardziej tak; ponieważ praca ta przynosi duże zadowolenie oraz, nie oszukujmy się, korzyści majątkowe. Oczywiście wymaga dużego poświęcenia i pasji. Nie bójcie się nauki i stawianych przed wami wyzwań, spełniajcie marzenia, z którymi przyszliście do tego liceum. Ciężka praca na pewno w przyszłości zaowocuje a za kilka lat wspomnicie moje słowa i przyznacie mi rację – tak było warto…”

Równolegle do warsztatów „Ach, co z tą motywacją” odbywały się warsztaty językowe zatytułowane „Język angielski biletem wstępu do poznania świata”, prowadzone przez dyrektor LO Nr II – panią Małgorzatę Górecką-Smolińską. W warsztatach uczestniczyli uczniowie klasy pierwszej o profilu matematyczno-fizycznym. W przeciwieństwie do typowych zajęć języka angielskiego uczniowie wykorzystywali swoje umiejętności plastyczne i aktorskie. Po raz kolejny okazało się, że wykorzystanie wielorakich inteligencji daje najlepsze efekty przy nauce i ćwiczeniu języków obcych. Dzięki zabawie opisz i narysuj powstawały wspaniałe repliki dzieł sławnych malarzy a kalambury pozwoliły na odkrycie wielu talentów aktorsko-muzycznych.

Czwartkowe warsztaty – w ramach tegorocznego Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery – uczniowie LO Nr II spędzili w Ostrowieckim Browarze Kultury. Warsztaty obsługi drukarki 3D pozostaną młodzieży LO Nr II na długo w pamięci. Warsztaty 3D – poprowadzone przez dra Artura Bartkiewicza w Biurze Wystaw Artystycznych– pozwoliły naszym uczniom poznać tajniki przygotowywania wydruków 3D oraz działania drukarek i skanerów 3D. Cieszymy się, że Chreptusi mieli szansę zapoznać się z ogromem możliwości, jakie niesie ze sobą druk 3D w coraz nowszych dziedzinach życia. Czekamy, z niecierpliwością, na wydruki.

LO Nr II opanowało także Miejskie Centrum Kultury, w którym uczniowie klas pierwszych uczestniczyli
w wykładzie pt. „Osobowościowe uwarunkowania wyborów zawodowych”, poprowadzonym przez psycholog i koordynatorkę Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery w Chreptowiczu, panią Katarzynę Foryś.
Z kolei, pani Agnieszka Chuchała i pani Anna Bugajska – doradcy zawodowi z Powiatowego Urzędu Pracy – udzieliły młodzieży wskazówek odnośnie tego, jak zaplanować swoją karierę. Atrakcyjną częścią zajęć był warsztat z wykorzystaniem gier i zabaw mających na celu poznanie własnych zasobów, rozbudzenie kreatywności, określenie siebie w rolach grupowych prowadzony przez doradcę zawodowego
z Młodzieżowego Ośrodka Kariery – panią Lidię Żak.

Obydwa dni sprawiły, że uczniowie dużo dyskutowali, żartowali, śmiali się – po prostu dobrze się bawili.

Polecamy również