Współpraca buduje

Prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego, Jarosław Górczyński obok prezydenta Kielc, Bogdana Wenty oraz prezydenta Starachowic, Marka Materka gościł w Skarżysku -Kamiennej na zaproszenie prezydenta Konrada Kröniga. Było to już kolejne spotkanie włodarzy tych miast. Rozmawiano o wspólnych inicjatywach i tematach łączących samorządy.

– Zależy nam na zacieśnieniu współpracy pomiędzy czterema prezydenckimi miastami w województwie świętokrzyskim mając na uwadze trudne czasy, które właśnie mamy – mówi prezydent Jarosław Górczyński. Chcemy więc w niektórych kwestiach występować wspólnie, aby siła naszego głosu była silniejsza. Poruszamy wiele kwestii, m.in. zastanawiamy się nad wspólną grupą zakupową energii elektrycznej. Nie trzeba chyba nikomu mówić, jak to olbrzymi wydatek, bowiem np. wszystkie obiekty MOSiR-u pochłaniają kwotę 1,8 mln zł za energię w ciągu roku. Osobiście apeluję do kolegów samorządowców o optymalizację kosztów, bowiem ta przynosi wymierne efekty.

Rozmawialiśmy o sprawach łączących nasze miasta. Dyskutowaliśmy między innymi o inicjatywie wspólnej promocji gospodarczej, efektywnym wykorzystaniu energii oraz obniżeniu kosztów w tym zakresie, a także o dalszej współpracy między naszymi miastami. Wszyscy stoimy na stanowisku, że w tych trudnych czasach współpraca buduje – mówi gospodarz spotkania, prezydent Skarżyska -Kamiennej.

Z kolei w miniony piątek w Starachowicach piątek podpisali dwa apele do władz Polski. Jeden z nich dotyczy zmiany trasy nowej linii kolejowej, tak zwanej szprychy, planowanej z Podkarpacia przez rejon Sandomierza i Ostrowca Świętokrzyskiego przez gminę Brody i Iłżę, do Radomia, a potem do Centralnego Portu komunikacyjnego, z pominięciem Starachowic i Skarżyska- Kamiennej. Apelujący prezydenci miast domagają się, by ta linia przebiegała przez Starachowice i Skarżysko-Kamienną linią kolejową numer 25, a potem linią kolejową numer 8 do Centralnego Portu Komunikacyjnego. Odwołują się do wielkich tradycji Staropolskiego i Centralnego Okręgu Przemysłowego, w których były i Starachowice, i Skarżysko-Kamienna. Wspomniano o współczesnej Specjalnej Strefie Ekonomicznej Starachowice.

Drugi apel to solidarne poparcie wszystkich czterech prezydentów miast dla władz Skarżyska-Kamiennej, by powstał zbiornik retencyjny i rekreacyjny w skarżyskiej dzielnicy Bzin, na rzece Kamiennej. Miasto Skarżysko -Kamienna już zaplanowało tam duży ośrodek wypoczynkowy.

Polecamy również