MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO W PRZEDSZKOLU NR 7.

Niedawno obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, określany także mianem Międzynarodowego Dnia Dziedzictwa Językowego. Ten dzień przypomina nam o roli i miejscu języka polskiego w życiu każdego Polaka. Każdy z nas zatem odpowiada za naukę języka polskiego i powinien zadbać o jego poprawność. Uczyć się nowych słów, ich znaczeń, a także poprawnie je pisać i wymawiać.

Idąc za tym patriotycznym i obywatelskim obowiązkiem w naszym przedszkolu w dniu 28 lutego zorganizowaliśmy Dzień Języka Ojczystego. Cała społeczność przedszkola przygotowała się do tego wydarzenia. Dzieci młodsze i grupy starsze zaprezentowały piosenki oraz wiersze o tematyce zimowej. Pojawiły się utwory znanych polskich pdzin jezyka pp 7d1 d2 d3 d4 d5 d6 d7 d8 d12 d11 d10oetów: J. Tuwima, D. Gellnerowej, W. Chotomskiej czy Hanny Ożogowskiej

Przedszkolaki mogły popisać się również swoimi artystycznymi umiejętnościami, śpiewając i inscenizując utwory muzyczne dotyczące zimy. Usłyszeliśmy takie piosenki, jak: ,,Zaczarowany śnieg”, ,,Pada śnieg”, ,,Biała sanna” czy ,,Bałwanek”. Mimo, że tegoroczna zima w niczym nam jej nie przypomina, to na sali można było odczuć choć odrobinkę zimowego nastroju.

Najciekawszym punktem Dnia Języka Ojczystego były przygotowane zabawy językowe. Zaczęło się od zabawy: ,,To jest…” w której pojawiające się przedmioty należało nazwać i dopowiedzieć dzieciom ich nazwę funkcjonującą w gwarze, bądź w innych województwach. Nie wszyscy przecież wiemy, że nasz ziemniak to może być kartofel, pyra czy grula, a rower to koło czy bicykl. Dużo radości sprawiły dzieciom łamańce językowe. Dobrze znany dorosłym ,,Stół z powyłamywanymi nogami” czy ,,W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie” wykręcały języki niejednemu przedszkolakowi. Śmiechu było co nie miara.

Swoją erudycją mogły popisać się te dzieci, które uważnie oglądały przygotowane dla nich obrazkowe rebusy. Tu również potrzebny był duży zasób słów i logiczne myślenie. Hasła utworzone z obrazkowych zagadek zaskakiwały dzieci. Uśmiechy towarzyszyły im przez cały czas zabawy.

Obchodzone Święto Języka Ojczystego wpisze się na stałe w nasz przedszkolny kalendarz imprez. Cóż to bowiem za Polak mimo, że mały, który nie dba o piękno wypowiadanych słów, czy nie obcuje z literaturą polską. Przykładamy do tego ogromną rolę, bo od dawna wiadomo, że ,, Polacy nie gęsi i swój język mają” jak pisał Mikołaj Rej. Szanujmy, dbajmy i uczmy dzieci mówić i rozumieć piękno języka polskiego. My to już robimy!

Tekst i foto PP nr 7

Polecamy również