Czarna seria zachorowań w szpitalu. 14 przypadków zakażeń

DSC08466

Po godzinie 20 potwierdzono pięć kolejnych zakażeń koronawirusem wśród pacjentów i personelu oddziału wewnętrznego II szpitala w Ostrowcu Świętokrzyskim. To czterech pacjentów i jedna osoba z personelu. W sumie w poniedziałek potwierdzono Covid-19 u 14 osób z tego oddziału (2 pracowników i 12 pacjentów). Wcześniej pozytywne testy ujawniono u trzech osób ze stacji dializ (jednej pielęgniarki i dwóch pacjentek). Seria zaczęła się w niedzielę, 2 maja od jednej pielęgniarki ze stacji dializ.

Dzisiaj

Dzisiaj w Szpitalu Powiatowym w Ostrowcu Świętokrzyskim wykryto dziewięć nowych zakażeń koronawirusem. Wszystkie dotyczą oddziału wewnętrznego II, który znajduje się w pobliżu stacji dializ.

Zakażeni to ośmioro pacjentów oddziału wewnętrznego i jedna osoba z personelu. Zostali przebadani po tym, jak ujawniono cztery przypadki zakażania w sąsiadującej ze szpitalem stacji dializ. Informację potwierdziła dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej Wioletta Adamczyk- Nowak.

Wszystkie dziewięć osób nie ma żadnych objawów choroby. Nie występują u nich ani gorączka, ani duszności ani inne symptomy.

Trzy przypadki wykryto rano, jeden zaś w niedzielę – wszystkie dotyczą pracowników i pacjentów stacji dializ, która sąsiaduje z oddziałem wewnętrznym II. Razem w szpitalu w Ostrowcu mamy już aż 13 zakażeń.

Dzisiaj

Zakażone kobiety to dwie pracownice i dwie pacjentki z powiatu ostrowieckiego. Do tej grupy zaliczono już pierwszą zakażoną pielęgniarkę, o której informowano w niedzielę.

– Wszystkie te osoby zostały skierowane do szpitala jednoimiennego w Starachowicach. Są także 3 wyniki niejednoznaczne, które trzeba powtórzyć- mówi Andrzej Gruza, dyrektor naczelny szpitala w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Zamknięty został oddział wewnętrzny II, w środku przebywa personel oraz pacjenci, od których również, w niedzielę wieczorem, pobrano próbki do testów. Jak informuje dyrekcja, ta sytuacja utrzyma się co najmniej tydzień.

– Stacja dializ, zgodnie z procedurami obowiązującymi w całej Polsce, nie może zostać zamknięta- mówi Adam Karolik, zastępca dyrektora szpitala. – Są to zabiegi podtrzymujące życie, pacjenci są więc dializowani, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. Większość z nich 2-3 razy w tygodniu. Osoby, które przebywają w kwarantannie, mają specjalne przepustki tylko na czas pobytu w szpitalu. Dwie zakażone osoby będą dializowane w szpitalu w Starachowicach.

Łącznie do tej pory z ostrowieckiej stacji dializ korzystało 71 osób, plus tak zwane ostre przypadki. Stacja jest częścią oddziału wewnętrznego II, ale z oddzielnym personelem.

W powiecie ostrowieckim od początku epidemii odnotowano 12 przypadków zachorowania na Covid-19.

Dzisiaj

Cztery przypadki zakażenia koronawirusem wśród pacjentów i personelu stacji dializ w szpitalu w Ostrowcu Świętokrzyskim. Pięć wyników jest wątpliwych, a kolejne dopiero spływają. po tym, jak okazało się, że zakażona jest pielęgniarka pracująca w stacji dializ, zastępca dyrektora szpitala Adam Karolik informował, że od dłuższego nie miała ona kontaktu z pacjentami i personelem szpitala. Profilaktycznie pobrano jednak od wszystkich wymazy do testów, łącznie ponad 100 w tym 71 od pacjentów. W niedzielę po południu Adam Karolik informował, że pierwszy 30 testów jest ujemnych.

W niedzielę późnym wieczorem okazało się, że część wyników jest dodatnia albo wątpliwa. Starosta ostrowiecki Marzena Dębniak potwierdza, że na razie wiadomo o czterech wynikach dodatnich i przynajmniej pięciu wątpliwych. Dwa wyniki dodatnie dotyczą pacjentów, a dwa członków personelu.

Wczoraj

Dzisiaj poinformowano o kolejnym przypadku chorego na Covid- 19 w powiecie ostrowieckim. Jak się okazuje, jest to kobieta, pracownica stacji dializ w szpitalu powiatowym. Na szczęście, od dłuższego czasu przebywała na zwolnieniu.

– Mogę potwierdzić, że dzisiejszy przypadek zachorowania dotyczy naszej pracownicy- mówił dzisiaj Adam Karolik, zastępca dyrektora szpitala w Ostrowcu.- Jest to osoba, która już na tydzień przed zakażeniem nie przebywała w pracy, nie miała kontaktu z pacjentami ani personelem. Niemniej jednak, ze względu na czystą ostrożność, zdecydowaliśmy się na pobranie próbek do testów od wszystkich dializowanych pacjentów oraz załogi.

Łącznie, jeszcze w sobotę, 2 maja pobrano ponad 100 próbek do badań, w tym 71 od dializowanych pacjentów. Przekazano już wyniki 30 pierwszych testów i żaden z nich nie był pozytywny.

– Nasze działanie jest skierowane przede wszystkim na profilaktykę. Nie czekamy aby wystąpił problem, tylko odpowiednio wcześnie reagujemy na każdy sygnał. Chcę jednak zaznaczyć, że stacja dializ funkcjonuje normalnie, w poniedziałek odbywać się tam będą dializy. Podobnie jak sąsiadujący z nią oddział wewnętrzny II- dodaje Adam Karolik.

Także w niedzielę, 3 maja zdecydowano o czasowym zamknięciu oddziału neurologii. Od soboty przebywa tam pacjent, mieszkaniec powiatu ostrowieckiego, u którego już po przyjęciu wystąpiły objawy zakażenia koronawirusem.

– Mamy już doświadczenie w takich sytuacjach, więc tak jak w poprzednich przypadkach, oddział jest zamknięty do czasu uzyskania wyniku testu tego pacjenta- mówi Adam Karolik.- Mamy oczywiście nadzieję, że to fałszywy alarm, a wynik będzie ujemny. Obecnie personel, który miał z nim kontakt przebywa na oddziale z pacjentami. Izolowani są również pracownicy SORu- pielęgniarki i jeden lekarz, lekarz anestezjolog. Jedno podejrzenie wyłącza kilkudziesięciu pracowników.

Polecamy również