Nowe mieszkania socjalne (wideo)

nowe mieszkania soclajne

30 nowych mieszkań socjalnych, powstanie w Ostrowcu Świętokrzyskim, w budynku przy ulicy Parkowej oraz wyremontowanej kamienicy na ulicy Osadowej. Blok na ulicy Parkowej już stoi.

Blok przy ulicy Parkowej powstaje od podstaw. Jego powierzchnia użytkowa wynosić będzie około 745 metrów kwadratowych. Powstaje tam łącznie 18 mieszkań, w tym 6 lokali dwupokojowych i 12 lokali jednopokojowych. W podpiwniczeniu usytuowane są piwnice przypisane do każdego lokalu, pomieszczenia techniczne zarządcy budynku oraz pomieszczenia dla wózków i rowerów. Przed budynkiem powstanie 20 miejsc postojowych dla samochodów osobowych, w tym 2 miejsca dla osób niepełnosprawnych.

– Jeszcze do niedawna miasto, przy niedostatku lokali socjalnych, zmuszone było wypłacać spółdzielniom mieszkaniowym odszkodowania za niedostarczenie lokali zgodnie z wyrokami eksmisyjnymi. Były to kwoty sięgające kilkuset tysięcy rocznie. Dziś ograniczyliśmy wypłaty odszkodowań niemal do zera, a mieszkania są w rękach osób potrzebujących- mówi Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego. – Jeszcze do niedawna miasto, przy niedostatku lokali socjalnych, zmuszone było wypłacać spółdzielniom mieszkaniowym odszkodowania za niedostarczenie lokali zgodnie z wyrokami eksmisyjnymi. Były to kwoty sięgające kilkuset tysięcy rocznie. Dziś ograniczyliśmy wypłaty odszkodowań niemal do zera, a mieszkania są w rękach osób potrzebujących- mówi Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego.

W zasobach gminnych jest obecnie około 500 mieszkań socjalnych, o bardzo różnym standardzie. W poprzedniej kadencji wybudowany został jeden blok na ulicy Osadowej i podobny do niego będzie blok na ulicy Parkowej.

– W naszych zasobach socjalnych mieszka dużo osób, które regularnie opłacają czynsz i zachowują się prawidłowo w kontaktach sąsiedzkich. Takie właśnie osoby i rodziny będziemy chcieli przenieść do nowego budynku. Zależy nam na tym, aby mieszkańcy o niego dbali, aby nie było tam dewastacji- mówi prezydent Jarosław Górczyński.

Wykonawcą prac jest Ostrowiecki Kombinat Budowlany. Do tej pory wykonano roboty ziemne oraz mury ścian osłonowych i nośnych, stropy, konstrukcję żelbetową klatek schodowych, izolację, tynki. Trwa montaż stolarki okiennej. Wykonywana jest konstrukcja i pokrycie dachu oraz ocieplane są ściany zewnętrzne budynku. Ogrzewanie bloku zapewni Miejska Energetyka Cieplna, będzie doprowadzona sieć gazowa, jest już sieć światłowodowa zapewniająca dostęp do internetu.

Zakończenie prac jest planowane na 1 października 2020 roku i według słów wykonawcy, nie jest ono zagrożone.
Wartość inwestycji to ponad 3 miliony 778 tysięcy złotych. Większość kosztów, 70 procent, pokrywa gmina Ostrowiec. Pozostała kwota pochodzi z dofinansowania z Banku Gospodarstwa Krajowego.

Polecamy również