XXVII EDYCJA AKCJI SPRZĄTANIA ŚWIATA 2020 r. W PRZEDSZKOLU NR 7

pczolo

W pod takim hasłem: ,,Plastik? Rezygnuję. Redukuję. Segreguję” odbywa się tegoroczna polska edycja akcji Sprzątanie Świata 2020 r. Tym razem szczególną uwagę zwrócono na ,,wszędobylski” plastik. Jak pokazują badania Polak na co dzień zużywa bardzo duże ilości tego surowca. Jednorazowe torby na zakupy, plastikowe butelki, kubki, słomki do napojów to tylko wierzchołek góry lodop1 p2 p3 p4 p5 p6 p7 p8 p9 p10 p11 p12 p13 p14 p15wej. Problem stał się widoczny gołym okiem i tylko natychmiastowe działanie może dać efekty.

Znikoma wydaje się również wiedza ludzi na temat tego odpadu w ogóle, a przede wszystkim jego prawidłowej segregacji. Wiedza daje nam możliwość dobrego gospodarowania tym surowcem i utylizowania go w sposób bezpieczny dla środowiska, a tym samym dla nas.

Nasze przedszkolaki przez cały tydzień podejmowały działania służące zdobywaniu wiedzy i wykorzystywaniu jej w zakresie racjonalnego gospodarowania odpadami. W całym cyklu zajęć mogły oglądać filmy edukacyjne, prezentacje multimedialne dotyczące rodzajów plastikowych odpadów, źródła ich powstawania oraz przetwarzania czyli recyklingu. W oparciu o film ,,Drugie życie butelki Petulki” wdrożono kodeks obrazujący racjonalną gospodarkę plastikiem w domu i przedszkolu. Ze zgromadzonych butelek po wodzie mineralnej wykonano prace przestrzenne tzw. ,,Śmieciuszkowe cudeńka”, które umieszczono na wystawie w przedszkolnym holu.

Słoneczna pogoda pozwoliła na zorganizowanie spartakiady sportowej pt. ,,Ekologiczne zabawy na wesoło” z wykorzystaniem plastików. Były więc liny do przeciągania wykonane z folii, foliowa piłka, szarfy, worki, butelkowe kręgle, pompony. Odbył się także mini mecz piłkarski między grupami starszaków. Nie można było dostrzec żadnej różnicy w grze drużyny składającej się z dziewczynek czy tej odbywającej się między chłopcami. Zabawy sportowe nawet z niekonwencjonalnymi przyborami to zawsze rywalizacja. Nawet ciekawsza, bo nietypowe: piłki, liny, itp.

Plastikowe zakrętki wykorzystano również do doskonalenia umiejętności matematycznych. Świetnie mogą bowiem one zstąpić tradycyjne liczmany. Przedszkolaki segregowały nakrętki według kolorów, wielkości. Przeliczały, odsuwały, dosuwały czy nawet układały z nakrętek kształty figur geometrycznych. Wszystko to odbywało się pod hasłem ,,Matematyczne wyliczanki”.

Podsumowaniem wszystkich działań był uliczny happening dzieci z grupy: IV, V, VI, VII: ,,Plastik? Rezygnuję. Redukuję. Segreguję”. W barwnym korowodzie widoczne były transparenty z hasłami, promującymi proekologiczne zachowania. Nasze przedszkolaki dobrze wiedzą, w jaki sposób zwrócić uwagę na problem zalewającego nas plastiku. To oni będą w przyszłości decydować o tym jak będzie wyglądało środowisko wokół nich. To już naprawdę ostatni moment na działanie: ,,Plastik? Rezygnuję. Redukuję. Segreguję.”

Tekst i foto PP nr7

Polecamy również