BARAN I ANTONIAK W BWA OSTROWIEC WERNISAŻ JUŻ W NAJBLIŻSZY PIĄTEK

ZAPROSZENIE BARAN poziomBWA Ostrowiec zaprasza w najbliższy piątek 21 kwietnia o godzinie 19.00 na podwójny wernisaż prac Marty Antoniak i Tomka Barana.

Pochodzący z środowiska krakowskiego artyści otworzą dwie indywidualne wystawy. Przestrzeń górna BWA zostanie oddana Marcie Antoniak, która zaprezentuje swoją wystawę „FERALLOOM”. Tworzyć ją będą prace malarskie oraz te tworzone w autorskiej technice mozaiki, a także instalacje. Salą dolną na potrzeby „ZŁOTOBIAŁOCZARNONIEBIESKIEJ” wypełni swoim pracami Tomek Baran.

Zgodnie z realizowanym programem w galerii BWA prezentujemy różne kierunki i tendencje panujące we współczesnej sztuce. Po klasycznym i świetnym warsztatowo dorobku Tadeusza Szypowskiego oraz bardziej konceptualnych pracach twórców z zachodniej Polski, przyszedł czas na wystawę młodych twórców z Krakowa – mówi dyrektorka BWA Ostrowiec Justyna Łada. – Cieszę się, że wiosnę w naszej galerii inaugurujemy powiewem młodego pokolenia polskich twórców. Wierzę, że otwierane w najbliższy piątek ekspozycje spotkają się z dużym zainteresowaniem ze strony naszych mieszkańców. Zapewni to twórczość Marty Antoniak, która jest oryginalnym połączeniem elementów współczesnej popkultury z dekoracyjnością i kanonami klasycznego malarstwa. Jej styl i oryginalna technika jest już rozpoznawalna w świecie współczesnej sztuki. Otwierana wystawa „Feralloom” to kolaże z pozoru tandetnych plastikowych figurek tworzące bogate barokowe kompozycje z dużą dawką humoru, które traktują o współczesnym konsumpcyjnym świecie. Równie ciekawie zapowiada się propozycja przygotowana przez Tomka Barana, który jak sam siebie określa jest „abstrakcyjnym chuliganem”. Choć porusza się w sferze malarstwa jego prace stają się obiektami z elementami industrialnymi, zawierającymi blachę, metal, lakiery i wiele innych materiałów rodem z przemysłowych obszarów hutniczych miast. W założeniu jego wystawa „Złotobiałoczarnoniebieska” to połączenie sztuki z antysztuką gdzie nasza interpretacja dzieła jest ważniejsza od tego „co artysta miał na myśli”.

Marta Antoniak jest absolwentką Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 2017 roku uzyskała stopień doktora na tej samej uczelni. Autorka wystaw indywidualnych, między innymi Suchy lód, UFO Art Gallery, Kraków (2021); Wszystkie psy, Galeria Stereo, Warszawa (2019); Economics of re-circulation, Mathare Art Gallery, Nairobi, Kenia (2019); Baccilus, Galeria F.A.I.T., Kraków (2016). Jest też uczestniczką kilkudziesięciu wystaw zbiorowych w kraju i za granicą. Mieszka i pracuje w Krakowie.

Tomek Baran – krakowski artysta malarz, pochodzący ze Stalowej Woli, absolwent ASP w Krakowie. Autor wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych m.in. w Bunkrze Sztuki w Krakowie (2012), Galerii BWA w Olsztynie (2016), Centrum Aktywności Twórczej w Ustce (2015), Galerii Platan w Budapeszcie (2015) czy w Austriackim Forum Kultury w Warszawie (2014). Brał także udział w wielu wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą takich jak: XVI Międzynarodowe Triennale Malarstwa ‘NomadicImages’, Wilno 2016; A pudding thatendlessscrewagglomerates, Instytut Polski, Berlin 2016; Artyści z Krakowa. Generacja 1980–1990, MOCAK, Kraków, 2015; Česko – polskéhvězdy, Galeria Miroslava Kubika, Litomyśl, 2015; Czysta formalność, Galeria Labirynt, Lublin 2015; For Me, Abstractionis Real, Boccanera Gallery, Trento 2015; Polska sztuka dzisiaj, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Warszawa 2014.

Wstęp na oby dwa wydarzenia jest bezpłatny.

Polecamy również