Uwaga na dzikie zwierzęta

Ostrowieccy policjanci apelują do kierowców o zwiększenie ostrożności podczas jazdy przez tereny leśne i zadrzewione. Niestety wciąż odnotowujemy przypadki zdarzeń drogowych z udziałem dzikich zwierząt. Pamiętajmy, że zderzenie samochodu z sarną, dzikiem, czy łosiem może być tragiczne w skutkach, nie tylko dla zwierzęcia, ale także co ważne dla kierujących i pasażerów. Dlatego też, prosimy o zachowanie ostrożności i czujności podczas podroży drogami prowadzącymi przez tereny leśne.

W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców naszego powiatu oraz osób podróżujących po naszym terenie zwracamy się z prośbą do kierujących o konieczności zachowania ostrożności w okolicy lasów i pól uprawnych. Apelujemy, aby nie lekceważyć ustawionych przy drodze znaków – Uwaga dzikie zwierzęta oraz poruszać się przez tereny leśne z odpowiednią prędkością. Niestety jadąc zbyt szybko kierujący może nie mieć wystarczająco dużo czasu na reakcję. To może właśnie spowodować, że nie zdąży on bezpiecznie zahamować oraz wykonać manewru ominięcia przeszkody znajdującej się na drodze. Przypominamy, że najprostszym sposobem uniknięcia zderzenia z dziką zwierzyną jest po prostu przysłowiowe „zdjęcie nogi z gazu”. Zalecamy, aby podróżujący zwracali uwagę na znaki drogowe zwłaszcza, które ostrzegają kierowców, że na wskazanym odcinku trasy możemy spodziewać się przebiegających przez pas jezdni dzikich zwierząt. Zazwyczaj pojawienie się na drodze np. jednego dzika, najczęściej sygnalizuje, że za chwilę mogą pojawić się inne osobniki z tego stada.

Jeśli niestety dojdzie już, do potrącenia dzikiego zwierzęcia należy pamiętać, aby na samym początku zabezpieczyć miejsce zdarzenia. Należy wystawić trójką ostrzegawczy i włączyć światła awaryjne. Następnie należy wezwać pomoc i poprosić Policję o zawiadomienie odpowiednich służb w celu udzielenia pomocy rannemu zwierzęciu lub usunięcia go z drogi. Pamiętajmy, aby pod żadnym pozorem nie dotykać rannego zwierzęcia.

 

Opr.EW

Źródło: KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim

Polecamy również