Spotkanie z regionalistą w PP19

Maj i czerwiec były wyjątkowymi miesiącami w Przedszkolu Publicznym nr 19, 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 10 12 13 14 15 16 17 18w których odbyły się wycieczki w każdej grupie przedszkolnej. W przedszkolu miało też miejsce jeszcze jedno wyjątkowe wydarzenie – 6 czerwca 2023 roku gościliśmy przewodniczącego Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Ostrowieckiej Pana Zbigniewa Pękalę, – znanego regionalistę i przewodnika turystycznego. Bycie regionalistą to pełnienie służby obywatelskiej, otaczanie bezinteresowną troską wspólne dobro jakim jest dziedzictwo kulturowe regionu.

Pan Zbigniew Pękala przedstawił dzieciom Skrzata Ostrodenta, który towarzyszył dzieciom w wędrówkach wirtualnych po naszym mieście. Dzieci dowiedziały się z jakich dwóch miast powstała nazwa Ostrowiec Świętokrzyski, nad jakimi rzekami leży nasze miasto oraz jaki jest jego herb. Regionalista przekazał dzieciom wiele cennych informacji o architekturze i historii miasta. Podsumowaniem spotkania był krótki quiz z wiedzy
o naszym mieście
. Przedszkolaki chętnie uczestniczyły w zabawach quizowych i bezbłędnie odgadywały zgadywanki. Dzieci z grupy Motylki zaśpiewały piosenkę „Moje miasto” oraz recytowały kilka wierszy o swoim mieście.

Spotkanie i zaprezentowanie na nim edukacji regionalnej ma za zadanie przybliżenie wiedzy na temat miasta, w którym mieszkają dzieci. Poznają swoją małą Ojczyznę, miejsca
i obyczaje kultywowane w swoich rodzinach i środowisku. W dzisiejszych czasach
wychowanie patriotyczne nabiera szczególnego znaczenia, ponieważ edukacja regionalna jest bardzo ważna. Odbywa się ona poprzez zapoznawanie dzieci z historią dziejów tej ziemi, zachowanymi obiektami architektonicznymi i zabytkami kultury oraz pomnikami przyrody. Spotkanie to było okazją do utrwalenia wiedzy o naszym mieście, jego dziedzictwie kulturowym i przyrodniczym.

W tym dniu odbyło się również rozstrzygniecie konkursu fotograficznego
pt. ,,Ostrowiec Świętokrzyski – moje Miasto w rodzinnym obiektywie”, który był organizowany przez Publiczne Przedszkole nr 19 i był adresowany zarówno do dzieci jak i rodziców. Celem konkursu, oprócz rozwijania u przedszkolaków pasji fotograficznych, było także kształtowanie postaw patriotycznych, poszerzanie wiedzy dzieci na temat miasta i jego okolic (krajobrazu, zabytków, ciekawych i mało znanych miejsc) oraz ukazywanie różnorodności i piękna Ostrowca Świętokrzyskiego.

W konkursie
wzięło udział 11 dzieci z różnych grup wiekowych. Ogromne zróżnicowanie prac pozwoliło ukazać nasze miasto z niezwykłej, często mało znanej dotąd perspektywy. Wszystkim uczestnikom nagrody i dyplomy wręczyła dyrektor Aneta Stachurska.

Wręczono również dyplomy i nagrody dzieciom, które wzięły udział
w Wojewódzkim konkursie plastyczno – technicznym
,,Świętokrzyskie, jakie cudne” Organizatorem konkursu było Przedszkole Publiczne w Połańcu. Konkurs przeznaczony był dla dzieci 6 letnich z województwa świętokrzyskiego. Celem konkursu było ukazanie za pomocą środków plastycznych piękna zabytków kulturalnych, historycznych
i przyrodniczych z miejsc zamieszkania dzieci
. Za udział w konkursie – laureatki Magdalena Bińczak i Hania Zięba otrzymały nagrody, zaś wyróżnione zostały Oliwia Czaja i Alicja Markiewicz.

Wszystkie te wydarzenia sprawiły, że dzieci dowiedziały się kiedy, jak i przez kogo założone zostało nasze miasto, poznały jego położenie w dolinie rzeki Kamiennej oraz wszyscy obejrzeli ilustracje zdjęć z różnych punktów miasta i okolic.

Galeria prac konkursowych – zdjęć przedstawiających nasze miasto znajduje się
w holu głównym w Przedszkolu Publicznym nr 19 w Ostrowcu Świętokrzyskim.

 

 

 

Polecamy również