Ostrowieccy policjanci pomogli seniorce, która zgubiła się na grzybobraniu

W piątek wieczorem dyżurny ostrowieckiej komendy otrzymał zgłoszenie o zagubionej w lesie 82-latce. Seniorka o godzinie 19.30 w jednej z miejscowości na terenie gminy Bałtów weszła do lasu na grzyby i straciła orientację w terenie. Na szczęście kobieta miała przy sobie telefon komórkowy. Dzięki temu policjanci mogli utrzymywać z nią kontakt telefoniczny i ustalić jej lokalizację. Po niespełna godzinie od zgłoszenia, 82-latka została odnaleziona przez będącego w czasie wolnym od służby sierż. sztab. Adriana Kacugę.

W piątek około godziny 20.30 do dyżurnego ostrowieckiej komendy wpłynęło zgłoszenie o 82-letniej kobiecie, która zabłądziła w lesie. Z przekazanych informacji wynikało, że seniorka o godzinie 19.30 weszła do lasu w jednej z miejscowości znajdującej się na terenie gminy Bałtów. Tam podczas grzybobrania straciła orientację i się zgubiła. Po uzyskaniu tych informacji dyżurny natychmiast nawiązał kontakt telefoniczny z 82-latką, która była wyraźnie przestraszona i roztrzęsiona. Przekazywała, że całkowicie straciła orientację, nie wie gdzie się znajduje, a ponadto za chwilę rozładuje się jej bateria w telefonie.

Podczas rozmowy mundurowy wypytał kobietę o dokładne szczegóły miejsca, w którym się znajdowała. Dodatkowo przy pomocy lokalizacji urządzenia 82-latki ustalił rejon jej miejsca pobytu. Od razu zostali tam skierowani policjanci. Krótko później seniorka została odnaleziona przez policjanta z Ogniwa patrolowo-interweniującego ostrowieckiej komendy sierż. sztab. Adriana Kacugę, który w czasie wolnym od służby był także w lesie, na szczęście w tym samym rejonie. Mundurowy zauważył wyraźnie poddenerwowaną seniorkę i zainteresował się czy nie potrzebuje pomocy.

Kobieta była zmęczona oraz roztrzęsiona, jednak nie posiadała żadnych obrażeń, ani nie potrzebowała pomocy medycznej. W ciągu niespełna godziny od zgłoszenia szczęśliwie mogła powrócić do domu. W tego typu przypadkach szybkie powiadomienie o zdarzeniu oraz fakt, posiadania telefonu komórkowego przez osobę, która się zgubiła często decyduje o szybkim odnalezieniu.

Zapamiętaj!

– jeżeli masz słabą orientacje w terenie lub nie znasz lasu, nie wybieraj się tam sam,

– nie oddalaj się od osób, z którymi wybrałeś się na grzyby, pozostań z nimi w kontakcie wzrokowym,

– aby być widoczny możesz założyć odzież w jaskrawych barwach lub z elementami odblaskowymi,

– nie wybieraj się do lasu po zmierzchu, informuj rodzinę kiedy zamierzasz wrócić i dokąd się wybierasz,

– nie pozwól, aby dzieci lub osoby starsze same szły do lasu,

– zabierz ze sobą telefon komórkowy z naładowaną baterią.

Opr. EW

Źródło: KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim

Polecamy również