Uwaga podczas inwestowania w kryptowaluty

Inwestycja miała być zupełnie bezpieczna, kwota wpłaty niewielka, a zysk ogromny. I początkowo wszystko właśnie tak wyglądało. Ostatecznie przestępcy uzyskali pełny dostęp do rachunku bankowego 67-letniego ostrowczanina, skąd chcieli skraść ponad 50 000 złotych. Na szczęście pokrzywdzony zorientował się i zablokował konto bankowe.

Wczoraj do ostrowieckiej komendy zgłosił się 67-letni mieszkaniec Ostrowca Świętokrzyskiego, który powiadomił, że został oszukany inwestując w kryptowaluty. Z relacji mężczyzny wynikało, że kilka dni temu za pośrednictwem Internetu znalazł jedną z ofert, gdzie założył swoje konto na tejże platformie. Nie czekał zbyt długo, ponieważ po chwili zadzwonił na jego numer telefonu mężczyzna, który przedstawił się jako jego opiekun, który będzie pomagał mu we wszystkich sprawach związanych z inwestowaniem. Kolejno przedstawił mu doskonałą ofertę oraz zapewnienie, że inwestycja jest całkowicie bezpieczna, a kwota pierwszej wpłaty miała wynieść tylko 250 dolarów. Zgłaszający dokonał tej opłaty, po czym przez kilka dni obserwował na koncie wzrost swojej gotówki. Po kilku dniach ponownie mężczyzna podający się za jego opiekuna skontaktował się z nim i zaproponował mu zakup bitcoinów, na których możliwy miał być zysk około 3 mln złotych. Dodatkowo senior miał trochę zainwestować. Wtedy to 67-latek zorientował się, że ma do czynienia z oszustami. Oznajmił cyberprzestępcy, że chce natychmiast zamknąć konto na platformie. Wtedy to jego rozmówca poprosił go o wypełnienie przesłanego formularza i pobranie z wysłanego mu linku. Ostrowczanin nie podejrzewając nic złego wszedł w podany link, gdzie zalogował się do swojej bankowości elektronicznej. Po chwili otrzymał sms z banku, że musi zatwierdzić przelew ze swojego rachunku na kwotę 5200 złotych. Po czym zgodnie z otrzymaną instrukcją miał zadzwonić ma infolinię banku i zmienić dyspozycję przelewów z aplikacji na kod sms. Zgłaszający utwierdził się wtedy, że ma do czynienia z oszustami i zadzwonił na infolinię do banku, gdzie dowiedział się, że ktoś z jego lokaty przelał na jego konto 50 000 złotych. Mężczyzna natychmiast zablokował swój rachunek bankowy, dzięki czemu nie stracił oszczędności.

Przypominamy, że oszuści wykorzystując fałszywe serwisy internetowe, podszywają się pod pośredników i opiekunów, a następnie oferują ułatwienia w inwestowaniu.

Przestępcy nakłaniają potencjalnych pokrzywdzonych do zainwestowania pieniędzy, obiecując wysokie i szybkie zyski bez ryzyka. Proponują pomoc przy inwestowaniu, dlatego policjanci zalecają wysoką ostrożność przed podjęciem decyzji o przeznaczeniu pieniędzy na taki cel.

Wyłudzeń dokonują osoby, które podają się za tzw. „brokerów” inwestycyjnych – pracowników firm pośrednictwa i doradztwa inwestycyjnego. Firmy te reklamują swoje usługi w mediach społecznościowych, serwisach internetowych oraz aplikacjach mobilnych.

Jeśli przeczytasz artykuł czy post w mediach społecznościowych ub skontaktuje się z Tobą osoba, która proponuje:

  • szybki i wysoki zysk dzięki inwestycji w kryptowaluty ;

  • instalację aplikacji na telefonie lub komputerze, która ma posłużyć do zakupu kryptowaluty lub wykonania operacji ;

  • wsparcie w inwestycjach i obsłudze aplikacji przez „analityka”, którzy zadzwoni do Ciebie i udzieli pomocy, zastanów się, zachowaj zdrowy rozsądek i ostrożność.


Opr.EW

Źródło: KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim

Polecamy również