Działania profilaktyczne w rejonie szkół

Rozpoczęły się coroczne policyjne działania pod nazwą „Bezpieczna droga do szkoły”. Jak zawsze ich celem jest czuwanie nad bezpieczeństwem najmłodszych, szczególnie w rejonach szkół oraz na drogach, prowadzących do placówek oświatowo–wychowawczych w początkowym okresie nauki, po przerwie wakacyjnej.

Głównym elementem działań pn „Bezpieczna droga do szkoły” jest przede wszystkim edukacja najmłodszych. Podczas patroli w rejonach szkół stróże prawa uczą, szczególnie pierwszoklasistów prawidłowego zachowania się na drodze. Wczoraj policjanci z ostrowieckiej komendy w ramach prowadzonych działań udali się w rejon Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Ostrowcu Świętokrzyskim. Na miejscu mundurowi pomagali najmłodszym w przejściu przez jezdnię. Przypominali kierującym o obowiązku zachowania szczególnej ostrożności w rejonie placówki oświatowe,j zaś dzieciom o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w drodze do szkoły i podczas powrotu do domu. Policjanci apelowali do rodziców, aby zadbali o bezpieczeństwo swoich dzieci. Przypominali, że dziecko w wieku do 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która ukończyła co najmniej 10 lat. Poinformowali również opiekunów dzieci o obowiązku przewożenia ich w fotelikach samochodowych. W trakcie prowadzonej akcji mundurowi obdarowywali dzieci i młodzież elementami odblaskowymi. Ponadto dorosłym wręczano ulotki promujące Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa i aplikację Moja Komenda.

Pamiętajmy, że lepiej widoczne dziecko, szczególnie po zmroku, jest bezpieczniejsze! Działania, w ostatnich tygodniach wakacji zostały poprzedzone szczegółową kontrolą oznakowań w rejonie szkół pod kątem prawidłowości i czytelności znaków. Wszelkie nieprawidłowości zostały usunięte.

Jednocześnie apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego o zachowanie ostrożności na drodze, szczególnie w rejonie szkół, przedszkoli oraz placówek oświatowo-wychowawczych. Zwracamy się również do rodziców i opiekunów, by w czasie prowadzenia dziecka do i ze szkoły uczyć je prawidłowego zachowania i poruszania się po drodze.

Opr. EW

Źródło: KPP Ostrowiec Świętokrzyski1 2 3 4

Polecamy również