Prezbiopia – gdy wzrok się starzeje

Z wiekiem całe nasze ciało staje się znacznie bardziej wyeksploatowane.

Nie inaczej jest w przypadku naszych oczu. Nasz wzrok również zużywa się z wiekiem, a racji tak dużej długości życia dzisiaj znacznie więcej osób dożywa wieku, w którym w sposób naturalny pojawiają się rozmaite problemy ze wzrokiem. Prezbiopia, bo o niej mowa to schorzenie bardzo powszechnie występujące i jedno z tych, których uniknięcie na pewnym etapie życia w zasadzie graniczy z cudem.

Czym jest prezbiopia? W jakim wieku się pojawia?

Prezbiopia zwana również jako starczowzrocznością jest schorzeniem wzroku, które polega na utracie elastyczności soczewki oka. Utrudnia to skupianie się na obiektach, które znajdują się blisko nas. U osób około 4o roku życia występowanie prezbiopii jest już dość typowym zjawiskiem. To całkowicie naturalny proces starzenia się oka i nie powinniśmy bić na alarm, ale należy udać się do okulisty lub salonu optycznego na odpowiednie badania po to, by zapobiec ewentualnym dalszym komplikacjom, które mogą się pojawić z powodu nie leczonej prezbiopii. Ta przede wszystkim może również powodować spory dyskomfort w codziennym życiu. Oczywiście objawy zależnie od wielu czynników mogą pojawić się wcześniej lub później.

Korygowanie prezbiopii – soczewki lub okulary

Korygowanie prezbiopii jest stosunkowo proste i łatwo dostępne. Odbywać się za pomocą soczewek korekcyjnych lub klasycznych okularów. Soczewki w tym wypadku mają specjalny kształt, który umożliwia znacznie wyraźniejsze widzenie zarówno obiektów oddalonych, jak i tych, które znajdują się blisko nas. Dla wielu osób, u których wcześniej nie występowały wady wzroku, noszenie okularów może być niezbyt przyjemne i niewygodne. W ich wypadku znacznie korzystniejszym wyborem mogą okazać się soczewki kontaktowe.

Badaj wzrok regularnie – trzymaj rękę na pulsie

Regularne badania wzroku są kluczowe dla utrzymania zdrowia w każdym aspekcie. Nie inaczej jest w przypadku problemów ze wzrokiem. Prezbiopia jest wadą wzroku bardzo powszechnie występującą i właśnie dlatego w momencie, gdy dochodzimy do wieku, w którym być może się ona pojawi również u nas, warto regularniej korzystać z badań lekarskich. Dzięki temu, że będziemy monitorować stan swojego wzroku znacznie szybciej zareagujemy i nie utracimy dotychczasowego komfortu życia. Przy okazji badając swój wzrok być może również zapobiegniemy rozwojowi innych popularnych wad wzroku czy też chorób, które możemy wykryć na wczesnym ich etapie. To szczególnie ważne dziś, gdy badania okulistyczne można wykonać w tak prosty sposób.

Dowiedz się więcej na Coopervision.pl.

Polecamy również