Mieszkańcy sami zadecydują o kasie

W Ostrowcu sami mieszkańcy zadecydują o tym czy chcą mieć więcej ławek na skwerach, ładniejsze oświetlenie uliczne, koncerty zespołów rockowych lub inne imprezy kulturalne. W tym roku po raz pierwszy w naszym mieście będzie realizowany budżet obywatelski.

Na zagospodarowanie przeznaczono 150 tyś zł. Z tego 100 tyś na inwestycje i 50 tyś na imprezy kulturalne.
– Wprowadzenie budżetu obywatelskiego nie jest łatwą sprawą, a jedną z najważniejszych kwestii jakie należy poruszyć, jest szeroko rozumiana akcja informacyjno – edukacyjna idei budżetu obywatelskiego – uważa przewodniczący zespołu ds. opracowania regulaminu Budżetu Obywatelskiego Gminy Ostrowiec Kamil Stelmasik. – Tu ogromna rola liderów lokalnych związanych z radami osiedlowymi, samych radnych, lokalnych mediów jak i aktywistów czy grup sąsiedzkich.

W  tej sprawie odbyło się pierwsze zebranie zespołu oraz spotkanie z ekspertem z Warszawy Zbigniewem Wejcmanem.

-W Ostrowcu jak w każdym mieście jest zapewne  wiele takich potrzeb, które właśnie za pomocą obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej mogą wejść w życie. W taki sposób można załatwić dla mieszkańca Ostrowca możliwość np. parkowania przy aptece w rynku, dodatkowe oświetlenie, więcej ławek na skwerach itp.-stwierdził – Zbigniew Wejcman.

Mieszkańcy Ostrowca najpierw będą zgłaszać projekty do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego, a później odbędzie się głosowanie. Pomysły, które otrzymają najwięcej głosów będą realizowane.

Polecamy również