Spór o świetlicę przybiera na sile- na miejscu była policja

DSC08760

Zespół Pomocy Koleżeńskiej dostanie nową siedzibę od prezydenta Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosława Górczyńskiego po kontrowersyjnym pozbawieniu lokalu jaką zafundowała młodym ludziom Wspólnota Świętokrzyska. Gmina użyczy lokal wolontariuszom na potrzeby świetlicy.

OŚWIADCZENIE Patryka Stępnia w sprawie interwencji policji.
W dnu 17 sierpnia 2017 na ternie osiedla Rosochy na wysokości ul. Słonecznej 40 odbyła się konferencja prasowa dotycząca krzywdzącego pozbawienia lokalu Zespołu Pomocy Koleżeńskiej, w wyniku prywatnego zaangażowania politycznego jednego z liderów grupy. Podczas konferencji Komisarz PO Pan Paweł Zalewski i Michał Braun – pełnomocnik Gabinetu Cieni przedstawili swoje stanowisko w tej sprawie, a Patryk Stępień opowiedział o zaistniałej sytuacji.

Po zakończeniu na miejscu pojawił się patrol policji.
Osoba zawiadamiająca policję przedstawiła funkcjonariuszom zarzut wobec organizatorów o nieuprawniony wstęp na teren Świetlicy Środowiska Wspólnoty Świętokrzyskiej.

Potwierdzam, że patrol policji został wezwany na teren świetlicy na osiedlu Rosochy – mówi Ewa Libuda, rzecznik prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Ostrowcu. – Funkcjonariusze odstąpili od czynności, ponieważ nie zachodziła taka potrzeba.

Godzina 10.00.

Dzisiaj odbyła się specjalna konferencja. Zdaniem członków Zespołu Pomocy Koleżeńskiej cała sytuacja ma podtekst polityczny.

Młodzi ludzie prowadzili w świetlicy na osiedlu Rosochy zajęcia z wolontariatu, udzielali korepetycje z matematyki swoim podopiecznym, pomagali im w odrabianiu lekcji.
Zespół Pomocy Koleżeńskiej współorganizował także pikniki dla mieszkańców miasta.

Problemy zaczęły się, gdy Patryk Stępień, jeden z założycieli i członków ZPK , zaangażował się w reaktywowanie w Ostrowcu Koła Młodych Demokratów – młodzieżówki Platformy Obywatelskiej.

– Usłyszałem, że moje poglądy polityczne nie są zgodne z poglądami politycznymi dyrektorów placówki i dlatego nie chcą z nami dalej współpracować – mówi Patryk Stępień. – Podkreślano, że moje poglądy wpisują się w poglądy opozycji, a ich są bardziej zgodne z partią rządząca w Polsce. – Moje prywatne poglądy polityczne nie mają nic wspólnego z działalnością w Zespole Pomocy Koleżeńskiej. Dlaczego mają na tym cierpieć młodzi ludzie, uczniowie, którzy potrzebują pomocy w nauce.

Patryk Stępień wraz z kolegami brał udział w proteście przed sądem i biurem ostrowieckich parlamentarzystów.

– Dla mnie taka sytuacja jest absurdem – mówi Paweł Zalewski. komisarz Platformy Obywatelskiej w województwie świętokrzyskim.- Wojenki na poziomie krajowym i samorządowym przenoszone są nawet na grunt pracy z młodzieżą. Apeluje o to, żeby zaprzestać takiego postępowania.

– Szkoda młodych ludzi i dzieci, bo to one są na tym najbardziej stratne – mówi Michał Braun, działacz Platformy Obywatelskiej. – Patryk jest zaradny i kreatywny i na pewno sobie da rade, ale cała ta sytuacja pokazuje brak zrozumienia dla pracy z młodzieżą. To co wydarzyło się w Ostrowcu Świętokrzyskim jest skandalem na cały kraj.

Innego zdania jest kierownictwo świetlicy.

– Na pewno nie doszło do żadnej eksmisji ze świetlicy członków Zespołu Pomocy Koleżeńskiej – mówi kierownik świetlicy prowadzonej przez Wspólnotę Świętokrzyską Bożena Kolasa.- Nikt ich też nie pozbawia lokalu z dnia na dzień. Ja powiedziałam Patrykowi, że mają czas, aż znajdą sobie nową siedzibę. Nie była to eksmisja tylko zakończenie współpracy. Patryk Stępień dwa miesiące temu ukończył 18 lat i nabył prawa wyborcze. Teraz angażuje się w sprawy polityczne, a to jest niezgodne z naszą opcją wychowawczą. Wspólnie przez dwa lata podjęliśmy wiele wspaniałych inicjatyw i ja to bardzo doceniam, jednak świetlica podobnie jak szkoła musi być apolityczna.

Młodzież skupiona w Zespole Pomocy Koleżeńskiej za pośrednictwem posła Artura Gierady złożyła zapytanie do Ministra Edukacji Narodowej, czy Stowarzyszenie prowadzące świetlicę może dyskryminować młodych ludzi za zaangażowanie polityczne jednej osoby.

DSC08759DSC08763DSC08762DSC08765DSC08769 DSC08768DSC08766

OŚWIADCZENIE

Koło Nowoczesnej w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz KOD Ostrowiec Świętokrzyski przekazują swoje stanowiska w związku z wypowiedzeniem przez Stowarzyszenie Wspólnota Świętokrzyska lokalu udostępnionemu Zespołowi Pomocy Koleżeńskiej w świetlicy przy ulicy Słoneczna 40. Jesteśmy oburzeni powyższym faktem. ZPK wraz z jej jednym z założycieli Patrykiem Stępniem zajmuje się różnego rodzaju wolontariatem. Organizuje pomoc dla kolegów z problemami w nauce, organizuje spotkania z dziećmi autystycznymi, pomaga osobom starszym. Do Klubu należą młodzi ludzie z Ostrowca dla których działalność społeczna jest pasją i wyzwaniem.Decyzja wypowiedzenia lokalu argumentowana jest działalnością polityczną jednego z jej liderów Patryka Stępnia. Patryk wspólnie z Nami organizował protest w obronie Sądów, pikietę pod siedzibą PiS-u w Ostrowcu. Nie boi się manifestować swoich poglądów politycznych. Nigdy jednak nie łączy tego ze swoją działalnością w wolontariacie. Tam zachowuje swoją apolityczność jak każdy członek zespołu. Organizuje pomoc bez pytania o poglądy polityczne osób które tej pomocy potrzebują. Rodzi się pytanie jakie poglądy polityczne powinni mieć bywalcy świetlicy i w związku z tym dla kogo jest przeznaczona świetlica? Uważamy, że bezpośrednią przyczyną wypowiedzenia jest udział Patryka w naszych działaniach i próba wyeliminowania z naszego kręgu ludzi młodych przez zastraszenie ich. Jest to działanie antydemokratyczne i wymaga szerokiego napiętnowania. Nie godzimy się z tego typu postępowaniem.

Jarosław Strojny- .Nowoczesna

Jolanta Wiśniewska-. KOD Ostrowiec Św.


Polecamy również