Pasjonaci królewskiej gry

szachy1

szachy2W dniu 27 marca 2015r. Muzeum Historyczno -Archeologiczne zgromadziło pasjonatów gry w szachy oraz ich najbliższych, na uroczystym zakończeniu zmagań szachowych – Mistrzostw Powiatu Ostrowieckiego 2015, które toczyły się w naszym mieście od 9 stycznia do 27 marca 2015r.. 51 uczestników mistrzostw odebrało z rąk Prezesa Świętokrzyskiego Związku Szachowego Tomasza Stefaniaka, Prezesa Klubu Szachowego Hetman Ryszarda Nowickiego i Prezes Anny Choiny puchary, medale, dyplomy, nagrody oraz pamiątkowe statuetki z nazwiskami.

Była to również okazja, aby podziękować Prezesowi Ryszardowi Nowickiemu za 15-letnią działalność w klubie szachowym Hetman oraz podejmowanie inicjatyw w zakresie rozwoju i popularyzacji szachów na terenie miasta i gminy Ostrowiec a także za wielkie serce i zaangażowanie w prace z dziećmi i młodzieżą. Dzięki gościnności dyrektora muzeum – Włodzimierza Szczałuby, zakończenie mistrzostw miało charakter podniosły i uroczysty. Ponad 120 gości mogło zwiedzać sale muzealne i podziwiać eksponaty zgromadzone na terenie muzeum. Po części oficjalnej Prezes Ryszard Nowicki zaprosił wszystkich na tort w kształcie szachownicy, który otrzymał jako podziękowanie od ostrowieckich szachistów. Szachy w naszym mieście zyskują coraz większą popularność. Klub Szachowy Hetman funkcjonuje w mieście od 1955r. Ostatnie 15 lat to lata rozkwitu środowiska szachowego. Dziś Hetman skupia wokół siebie ponad 100 członków, w różnym wieku i z różnym potencjałem gry.
W Mistrzostwach Powiatu Ostrowieckiego łącznie w sześciu grupach wystartowało 51 zawodniczek i zawodników. Mistrzem powiatu wśród seniorów został Adam Choina, który wyprzedził swego brata Michała tylko punktacją pomocniczą. Trzecie miejsce zajął Andrzej Sidor, czwarte Mirosław Wesołowski. Piąty był Kamil Skiba, szósty Grzegorz Gromski i siódmy Sebastian Pastuszka. W grupie juniorów zwyciężył Tomasz Szczepanowski wyprzedzając kolejno: Krzysztofa Cieślika, Jakuba Grudniewskiego, Michała Kwietnia, Patryka Bombińskiego i Piotra Gajuka. W grupie do lat 14 zwycięstwo odniosła Zuzanna Rozkoszna, wyprzedzając Piotra Kurosada, Bartosza Kurka i Jakuba Perczaka. W grupie do lat 12 najlepszy był Tomasz Szczepanowski, który wyprzedził Martynę Tuźnik, Gabrielę Krajewską, Alana Nowocienia, Filipa Bombińskiego i Igora Dwojaka. Do 10 lat najlepszy był Jan Choina, który wyprzedził kolejno: Joannę Szewczyk, Wojciecha Okręta, Oliwię Plaskotę, Bartosza Kusala i Michalinę Kwiatkowską. Grupa do lat 8 to popis Janka Rasińskiego, który zwyciężył zdecydowanie, wyprzedzając kolejno: Filipa Pastuszkę, Sandrę Papierz, Michała Domańczyka, Michała Bednarskiego i Przemka Kurka. Niektórzy zawodnicy zdobyli kategorie szachowe, i tak III kategorię zdobył Janek Rasiński, IV Wiktoria Pomykała, Magdalena Turczyńska. Piąte kategorie zdobyli: Michalina Kwiatkowska, Maja Wierzbicka, Bartosz Kusal, Adam Michalczyk, Michał Domańczyk, Michał Bednarski i Magdalena Czuba.

Fot.L. Pietrzykowski

Polecamy również