Ojcze Święty- pamiętamy

Dzisiaj obchodzimy 10 rocznicę śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II. Nasz Wielki Rodak przez cały okres swojego pontyfikatu nauczał i pokazywał nam jak mamy postępować. O nauce Ojca Świętego Jana Pawła II i jego przesłaniach specjalnie dla portalu OstrowiecNews. pl swoimi refleksjami dzieli się proboszcz parafii Św. Michała ksiądz Jan Sarwa.
-Święty Jan Paweł II pozostawił potomnym dziedzictwo ogromne, trudne wręcz do ogarnięcia- mówi ksiądz Jan Sarwa. – Duchowy testament wielkiego papieża jest analizowany i będzie przywoływany przez kolejne pokolenia wiernych, w tym przez uczonych, zresztą nie tylko chrześcijan, ale i ludzi innych wyznań. Zawiera on bowiem bogactwo ważnych prawd i myśli, wciąż aktualnych, inspirujących do podejmowania coraz nowych inicjatyw w służbie Bogu i ludziom. W każdym przemówieniu, dokumencie kościelnym zawarte jest jakieś przesłanie skierowane do konkretnych ludzi, społeczeństw, narodów, świata. Przesłanie moralne wynikające z nauczania Jana Pawła II dotyczy poszanowania drugiego człowieka, miłości, tolerancji, umiejętności przebaczania. Za przykład może posłużyć zamach na Jana Pawła II. Papież nie chował w sobie nienawiści do zamachowca, ale przebaczył mu i pragnął, aby człowiek ten odnalazł właściwą drogę. Mimo iż piastował tak wielki urząd zawsze pozostawał skromny.

Jan Paweł II do ludzi przemawiał z miłością i zrozumieniem, chciał im pomóc w odnajdywaniu właściwej drogi życiowej. Był usposobieniem tolerancji wobec innych kultur i religii. Szanował żydów, muzułmanów, buddystów wyznawców innych religii. Jan Paweł II najbardziej dotykał naszych serc nie pięknem słowa czy wdziękiem gestu, lecz ewangeliczną prawdą o tym, że każdy z nas jest ukochanym dzieckiem Boga.

Polecamy również