Święto naszych barw

dzien flagi12dzien flagi13Przelot motolotni z flagą naszego kraju. Ogromny tort, którym częstowani byli mieszkańcy Ostrowca. Rozdawane baloniki i chorągiewki – to główne atrakcje Dnia Flagi, który obchodzony był dzisiaj na ostrowieckim Rynku.

Uroczystości zorganizowała ostrowiecka Platforma Obywatelska. Na Rynek przybyły tłumy mieszkańców Ostrowca.
-Przypominamy i apelujemy o to, żeby na każdym balkonie, samochodzie, na każdej posesji zawisła biało- czerwona flaga. – mówi przewodniczący PO w Ostrowcu Eligiusz Mich – Są to nasze barwy narodowe, z których powinniśmy być dumni nie tylko od święta, ale także na co dzień. Chcemy, żeby to święto weszło na stałe do kalendarze. Jest to święto radosne i dlatego zorganizowaliśmy takie sympatyczne spotkanie na Rynku.
– Jest bardzo miło i takich fajnych świąt jest nam potrzebnych więcej. Ludzie chcą więcej optymizmu z swoim życiu – powiedziała Zofia Karcz, uczestniczka obchodów Dnia Flagi. dxzien flagi 1dzien flagi 3dzien flagi 2dzien flagi 4dzien flagi10dzien flagi 7dzien flagi 6dzien flagi 8dzien flagiu 9dzien flagi11dzien flagiu 5
Na uczestników obchodów Dnia Flagi czekały same niespodzianki. Był to między innymi ogromny i pyszny tort w barwach biało- czerwonych oraz przelot motolotni z rozpostartą flagą naszego kraju.
Są dwa powody historyczne, dla których ustanowiono Dzień Flagi Rzeczypospolitej właśnie 2 maja. Po pierwsze, to właśnie tego dnia zdobywający Berlin żołnierze z 1 Dywizji Kościuszkowskiej zatknęli flagę na kolumnie zwycięstwa w Tiergarten w Berlinie. Po drugie, w czasach PRL, 2 maja obywatele mieli nakaz zdejmowania flag, tak aby nie były one wywieszone podczas nieuznawanego przez władze święta 3 maja.

Polecamy również