Dziwne normy piachu

Rozpoczęła się akcja wymiany piachu w piaskownicach znajdujących się przy placach zabaw na ostrowieckich osiedlach mieszkaniowych. Tylko na placach zabaw znajdujących się na osiedlu Słoneczne potrzebnych będzie kilkanaście ton nowego piachu.

– Piasek w piaskownicach wymieniamy dwa razy do roku – mówi kierownik administracji osiedla Słoneczne Marek Śmigała. – Jest to piasek, który kupujemy w od firmy z Sandomierza, a piasek pochodzi z nadwiślańskich plaż. Piach przed wymianą jest przesiewany i dokładnie sprawdzany czy na przykład nie znajdują się w nim drobinki szkła. Piasek spełnia odpowiednie normy.
Myliby się ten, kto by pomyślał, że piasek do piaskownic to takie byle co. Okazuje się, że i w tym przypadku Unia Europejska narzuciła odpowiednie normy, które taki piasek musi spełniać. Normy dotyczą też samych piaskownic. Piasek pod urządzenia zwane piaskownicami przede wszystkim powinien mieć odpowiednią granulację, czyli od 0,2 do 2 mm, bo właśnie taki będzie się odpowiednio zachowywał przy upadku dziecka z wysokości. Można obrazowo powiedzieć, że łatwo się będzie usypywał i w ten sposób wytłumi siłę zderzenia. Dlatego też konieczne jest wylewanie fundamentów na odpowiedniej głębokości, bo jak będą wykonane zbyt płytko, to piasek nie będzie miał się gdzie przemieścić, a z czasem może go wcale nie być i beton będzie wystawał. Mało tego piasek do piaskownic musi poosiadać odpowiednią elastyczność tak, żeby udało się z niego ulepić na przykład bakę.

Polecamy również