Procesje przeszły przez miasto

Boże Ciało5procesja1Boze Ciało3Wielu mieszkańców Ostrowca wzięło udział w obchodach święta Bożego Ciała. Uroczyste procesje przeszły ulicami miasta, a wierni modlili się przy ołtarzach wykonanych przy blokach, prywatnych domach i instytucjach.
-Obchodzimy dzisiaj Uroczystość Bożego Ciała obecnego w Najświętszym Sakramencie- mówił proboszcz parafii Św. Michała ksiądz Jan Sarwa. – Ta uroczystość przypomina nam, że Jezus jest tu. Tu jest Jego nauka, życie i osoba. Ta Jego nauka, życie i osoba mówi nam, że Bóg jest miłością. Bóg stworzył nas, bo chciał się z nami podzielić sobą, swoim życiem. Wzywa nas przy tym, byśmy byli Jego ludzką rodziną, byśmy tworzyli wspólnotę miłości, w której każdy z ochotą pracowałby dla szczęścia innych.
W Ostrowcu procesje rozpoczęły się o godzinie 11 i 12.
– Ja w procesji biorę udział, co roku, ponieważ to święto bardzo mi się podoba- mówi Karolina Karbowniczek, mieszkanka osiedla Słoneczne. – Procesje są bardzo uroczyste, a dzieci sypiące kwiaty wyglądają przepięknie.
– To święto to w pewnym sensie manifestacja naszej wiary chrześcijańskiej – dodaje pani Ilona – Idziemy wszyscy razem w procesji i modlimy się wspólnie.
– Ja uczestniczę w procesji między innymi, dlatego, bo moja córeczka, która w tym roku przystępowała do Pierwszej Komunii Świętej sypie kwiaty na ulicy – mówi Anna Nowak. – Płatki kwiatów zbierali dziadkowie i ciocie. Róże na ich działkach wyglądają teraz trochę jakby przeszedł huragan, ale najważniejsze, żeby Nikola miała pełny kosz płatków do sypania.
W Polsce tradycyjne uroczystości związane ze świętem Bożego Ciała obejmują mszę świętą, po której następuje procesja do specjalnie zbudowanych na ten cel czterech ołtarzy. Przy każdym z ołtarzy odczytywany jest fragment jednej z czterech Ewangelii, opowiadający o Eucharystii. W uroczystej procesji biorą udział wierni. Dzieci posypują drogę procesji kwiatami, niesione są święte obrazy i śpiewane pieśni ku czci Najświętszego Sakramentu.

Foto- archiwum.

Polecamy również