Estetyczny „Pusty ciężar”

Od 25 czerwca w Pracowni Otwartej „Kontrola Jakości” w Ostrowcu Św. będzie można oglądać wystawę prac Kornela Janczego pt. „Pusty ciężar”.

Kornel Janczy, malarz i artysta intermedialny, pochodzi z Limanowej a obecnie mieszka i pracuje w Krakowie. Ciekawostka, że swoją karierę zaczynał właśnie w Ostrowcu. W 2008 roku uczestniczył w projekcie grupy artystycznej STRUPEK pt. „Poligon”, który w naszym mieście zorganizowało – tak jak i obecną wystawę – Stowarzyszanie Kulturotwórcze Nie z tej Bajki.

Indywidualna wystawa pt.„Pusty ciężar”, której premiera odbędzie się w czwartek 25 czerwca o 18.00 jest już dokonaniem dojrzałego artysty. Jak sam deklaruje w przygotowywanej specjalnie dla Ostrowca wystawie podejmuje problemem funkcjonowania informacji naukowych w kulturze popularnej. Kornel Janczy tak opisuje swoje ostatnie twórcze poszukiwania: „Interesuje mnie w jaki sposób wiedza istniejąca w postaci liczb, obliczeń, zbiorów danych, wzorów, przekształcana jest na język plastyczny w celu przybliżenia jej tzw. laikom, oraz w jaki sposób przedstawienia te kształtują ich postrzeganie rzeczywistości. Szczególnie skupiam się na kluczowym dla mnie momencie, w którym wizualizacje te przestają być tylko pomocą naukową, ale same zaczynają być obrazem świata. Moment, w którym zatraca się naukowy charakter ilustracji a na pierwszy plan wysuwa się jego funkcja estetyczna. W pracach tych nawiązuję do zdjęć astronomicznych, ilustracji, modeli, wizualizacji z publikacji popularno-naukowych, oraz ilustracji o tematyce science-fiction.” Wystawy Kornela to nie tylko obrazy powieszone na ścianie. Za pomocą trafnych, dowcipnych i delikatnych interwencji dokonanych za pomocą znikomej ilości środków ekspresji artysta aranżuje całą dostępną przestrzeń. Korzystając z rożnych technik tj. mural, ready-made i materiałów niekojarzonych popularnie jako tworzywo sztuki, oddają głos przestrzeni galerii, dowartościowując ją i odkrywając jej nieoczywiste walory.

Kornel Janczy (ur. 1984) jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Obecnie odbywa studia doktorskie na Uniwersytecie Pedagogicznym. Zajmuje się malarstwem, tworzy obiekty, instalacje, prowadzi działania w przestrzeni pozagaleryjnej. Jego prace były prezentowane na wystawach indywidualnych i grupowych m.in. w Bunkrze Sztuki w Krakowie, BWA Sokół w Nowym Sączu, BWA Wrocław, Galerie Gabriele Senn w Wiedniu, Art Agenda Nova w Krakowie.
Strona autorska: http://korneljanczy.blogspot.com/
Wernisaż: 25 czerwca (czwartek) o godz. 18.00
Wystawa potrwa do 19 lipca 2015 roku, czynna w każdą niedzielę od 10.00 do 16.00
Miejsce: Pracownia Otwarta „Kontrola Jakości”, al. Solidarności 9, Ostrowiec Świętokrzyski
Wstęp bezpłatny

Kurator: Wojtek Mazan

Organizator: Stowarzyszenie Kulturotwórcze Nie z tej Bajki

Wystawa współfinansowana z budżetu Gminy Ostrowiec Świętokrzyski w ramach dotacji celowej udzielonej w 2015 roku na zadanie pn. „Cykl sześciu wystaw w Pracowni Otwartej „Kontrola Jakości”

Patronat honorowy: Prezydent Miasta Ostrowca Św. Jarosław Górczyński

Polecamy również