Biznes z Bratankami

Ostrowiec Świętokrzyski jest zainteresowany znalezieniem miasta partnerskiego na Węgrzech. W tej sprawie w Urzędzie Marszałkowskim w Kielcach doszło do spotkania marszałka województwa Adama Jakubasa oraz prezydenta Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosława Górczyńskiego z Ambasadorem Węgier Ivánem Gyurcsikiem i Adrienne Körmendy – Konsulem Generalnym Węgier w Krakowie.
– Poruszaliśmy również kwestie dotyczące możliwości współpracy gospodarczej i kulturalnej między instytucjami z województwa świętokrzyskiego i ich odpowiednikami na Węgrzech- przyznaje prezydent Jarosław Górczyński.
Trzeba wiedzieć, że prezydent studia na kierunku „Elektroenergetyka” ukończył na uczelni im. Kando Kalmana w Budapeszcie. Od tego czasu jest zauroczony kulturą węgierską i podejściem Węgrów do życia. Jako poseł, Jarosław Górczyński był wiceprzewodniczącym sekcji Przyjaźni Polsko – Węgierskiej w Sejmie RP, stąd nadarzyła się okazja do podziękowania ambasadorowi za dobrą współpracę.
-Jesteśmy w trakcie poszukiwań miasta partnerskiego na Węgrzech. Liczę, że do końca roku uda się znaleźć partnera o podobnym potencjale gospodarczym- zadeklarował prezydent.
– Dziękujemy za bogaty program wizyty. Zależy nam, żeby ta współpraca była jak najbardziej konkretna. Zastanowimy się i przekażemy sugestie, w jakich dziedzinach możemy wspólnie działać na poziomie regionalnym – mówił ambasador Węgier Iván Gyurcsik. Dodał, że taką okazją do współpracy na pewno mogą się stać planowane obchody Roku Kultury Węgierskiej w Polsce (maj 2016 – maj 2017).

Polecamy również