Rajd Gombrowiczowski

9 sierpnia już po raz dziesiąty odbędzie się Gombrowiczowski Rajd Rowerowy. Jego uczestnicy „na dwóch kółkach” będą podążać śladami Witolda Gombrowicza i jego bliskich rozsianymi po Ziemi Świętokrzyskiej. Organizatorem wydarzenia jest Klub Turystyki Rowerowej przy Oddziale PTTK im. M. Radwana.

Geniusz Witolda Gombrowicza wyrósł z Ziemi Świętokrzyskiej, z Małoszyc, Bodzechowa, Potoczka, Przybysławic, Wszechświętych czy Ćmielowa. To w tych miejscach bodaj najsłynniejszy pisarz regionu świętokrzyskiego o światowym formacie dorastał, to do nich powracał z tęsknotą po latach we wspomnieniach, to z nich czerpał inspirację, to je utrwalał na kartach swych utworów.
Pragnąć przybliżyć właśnie te miejsca, a przez to samą sylwetkę pisarza, jego twórczość, krainę lat dzieciństwa, krąg bliższych i dalszych krewnych i powinowatych, Oddział PTTK im. Mieczysława Radwana w Ostrowcu Św. organizuje od 2006 r. Rowerowy Rajd Gombrowiczowski. W poprzednich latach odbywał się on w ramach Pikniku Gombrowiczowskiego.
Na tegoroczny rajd, dziesiąty z rzędu, organizatorzy zaplanowali dwie trasy. Pierwsza będzie prowadzić przez: Denków – Bodzechów – Goździelin – Grocholice – Wszechświęte – Małoszyce – Przybysławice – Ćmielów. Druga, nieco krótsza, powiedzie przez: Wymysłów – Bór Kunowski – Kitowiny – Połągiew – Brody –, Ruda – Adamów – Styków – Kałków – Doły Biskupie „Witulin” – Nietulisko – Kunów – Paulinów. Zbiórka została wyznaczona na godz. 9.00, na parkingu obok Lidl’a.
– Trasy rajdu nie są przypadkowe. Zgodnie z tradycją jego uczestnicy będą podążać tropem wielkiego pisarza i jego bliskich, którymi naznaczona jest Ziemia Świętokrzyska. Większość z nich jest związana szlakiem rowerowym koloru zielonego o dł. 162 km nazwanym właśnie imieniem Witolda Gombrowicza, który został zaprojektowany i wyznaczony przez członków naszego Oddziału PTTK- mówi Tadeusz Krawętkowski, prezesa Zarządu Oddziału PTTK im. M. Radwana.

Polecamy również