Lokatorzy odetchną

Nie będzie już mieszkań socjalnych w wieżowcu numer 15 na osiedlu Pułanki o co od kilku lat walczyli lokatorzy mieszkań własnościowych i spółdzielczych. Ostrowiecka Spółdzielnia Mieszkaniowa wypowiedziała umowę najmu Zakładowi Usług Miejskich, który administruje lokalami socjalnymi na terenie Ostrowca Świętokrzyskiego. Wypowiedzenie umowy już weszło w życie, jednak przeprowadzka lokatorów z mieszkań socjalnych jeszcze trochę potrwa. Powód jest oczywisty. W mieście brakuje lokali socjalnych i tak z dnia na dzień nie ma gdzie przenieść kilkanaście osób.
– Od wielu lat mieszkańcy wieżowca numer 15 zabiegali o to, żeby w ich bloku zlikwidować lokale socjalne mówi prezes Ostrowieckiej Spółdzielni Mieszkaniowej Marek Zaręba.- Ta sprawa wielokrotnie była poruszana podczas walnych zebrań członków naszej spółdzielni. Przychodziły do nas delegacje lokatorów z prośbami o wysiedlenie mieszkańców lokali socjalnych z „piętnastki”. W końcu prośby lokatorów wieżowca mogą zostać spełnione.
Lokatorzy bloku numer 15 dwa lata temu zorganizowali pikietę przed blokiem podczas, której domagali się wysiedlenia lokatorów mieszkań socjalnych.
Mieszkania na jedenastym pietrze wieżowca numer 15 gmina zaczęła dzierżawić od Ostrowieckiej Spółdzielni Mieszkaniowej 10 lat temu. Zgodnie z przepisami to gmina musi zapewnić lokale socjalne osobom eksmitowanym. W Ostrowcu od wielu lat nie został wybudowany ani jeden blok z mieszkaniami socjalnymi i stąd konieczność dzierżawy od spółdzielni mieszkaniowe. Ta sytuacja ma się zmienić, ponieważ gmina zamierza wybudować blok socjalny. Mieszkańców bloku numer 15 przed dziesięcioma laty nikt nie pytał o to czy zgadzają się na zakwaterowanie w ich bloku osób z wyrokami eksmisyjnymi. Te osoby zaczęły się przeprowadzać do „piętnastki” z dnia na dzień i tak zostały już dekadę.
– Potwierdzam, że umowa najmu pomiędzy naszym przedsiębiorstwem,a Ostrowiecką Spółdzielnią Mieszkaniową dotycząca wynajmu mieszkań na jedenastym pietrze wieżowca numer 15 na osiedlu Pułanki już nie obowiązuje – mówi dyrektor Zakładu Usług Miejskich Zbigniew Wesołowski. – Już udało nam się opróżnić jedno mieszkanie. Natomiast z kolejnych lokali socjalnych osoby, które tam mieszkają będą wykwaterowywane stopniowo. W miarę jak będziemy pozyskiwać inne lokale socjalne na terenie miasta. W wieżowcu numer 15 na osiedlu Pułanki dzierżawiliśmy od OSM sześć mieszkań z przeznaczeniem na lokale socjalne. Lokatorzy mieli płacić po 50 zł. czynszu od lokalu, za to my odprowadzimy do spółdzielni mieszkaniowej po sto złotych za jeden lokal. Mimo niskich czynszów zaledwie jeden lokator z mieszkań socjalnych znajdujących się w „piętnastce” regularnie go opłacał. Pozostali lokatorzy socjalni są zadłużeni.
I tak po wielu latach walki o likwidacje lokali socjalnych w wieżowcu numer 15 właściciele mieszkań mogą mówić o sukcesie.

Polecamy również