Wykład o Żydach

We wrześniu już po raz 23. świętujemy Europejskie Dni Dziedzictwa. W tym roku będą one przebiegać pod wspólnym hasłem przewodnim „Utracone dziedzictwo”. W tegoroczne obchody EDD tradycyjnie włączył się Oddział PTTK im. M. Radwana w Ostrowcu Św., a poświęcił je ostrowieckim Żydom.
Historię Ostrowca, liczącego przeszło 400 lat, tworzyli chrześcijanie i żydzi. Żyjąc obok siebie przez stulecia, wspólnie budowali dorobek zarówno materialny, jak i kulturalny naszego miasta. Niestety wybuch II wojny światowej zmienił oblicze społeczne i religijne Ostrowca i Polski. Żydzi, który odgrywali w dziejach miasta znaczącą rolę, tworzyli jego koloryt i oblicze, zostali niemal całkowicie wyniszczeni przez hitlerowców.
– W tegorocznej edycji EDD pragniemy przypomnieć o ciekawej historii mniejszości żydowskiej, żyjącej w Ostrowcu od XVII wieku, a zniszczonej przez holocaust, a także zaprezentować jej wkład w rozwój miasta. Zaplanowaliśmy wykład monograficzny poparty prezentacją multimedialną „Z dziejów Żydów ostrowieckich”, który wygłosi Waldemar R. Brociek – historyk, regionalista, współautor pracy „Żydzi ostrowieccy. Zarys dziejów” – mówi Tadeusz Krawętkowski, prezes Zarządu Oddziału. – Uzupełnieniem wykładu będzie spacer wokół starego miasta Ostrowca przebiegający pod hasłem „Śladami Żydów ostrowieckich”. Na jego trasie znajdą się świadectwa istnienia miasta ostrowieckich chrześcijan i żydów: Rynek, kamienice, zabytkowy cmentarz żydowski, miejsce po synagodze czy Domu Heinego. Spacerując pragniemy przywrócić pamięć społeczności żydowskiej i związanych z nią miejsc, po których tak niewiele do dziś pozostało.
Wykład Waldemara R. Broćka odbędzie się 12 września (sobota) w o godz. 10.00 w sali konferencyjnej Centrum Przedsiębiorczości i Aktywizacji Zawodowej przy ul. Sandomierskiej 26a. O godz. 12.00 na trasę wyruszą uczestnicy spaceru krajoznawczego.
Wszystkich zainteresowanych Oddział PTTK im. M. Radwana w Ostrowcu Św. serdecznie zaprasza. Dodatkowe informacje można uzyskać w siedzibie Oddziału przy alei 3 Maja 6 (budynek Kina Etiuda, II piętro) oraz pod numerem tel. 505444874.

Polecamy również