Złodziej grasuje w lesie

Jesień to czas, kiedy w lasach pojawia się wysyp grzybów. Wielu mieszkańców naszego regionu wybiera się całą rodziną na wspólne grzybobranie. Policjanci apelują do osób zbierających grzyby o zwracanie uwagi na pozostawione mienie w samochodach oraz o rozwagę podczas wizyty w lesie.
Grzybobrania to okres wzmożonych włamań do aut pozostawionych w pobliżu kompleksów leśnych. Łupem włamywaczy padają torebki, saszetki, portfele, telefony komórkowe.
Apelujemy do wszystkich miłośników grzybobrania, aby w zaparkowanych przy lasach samochodach nie pozostawiali wartościowych przedmiotów. Złodzieje wykorzystując fakt, że grzybiarze odchodzą daleko od swoich samochodów, obserwują zaparkowane pojazdy. Jeśli zauważą w nich jakieś cenne przedmioty, zgodnie z powiedzeniem „ okazja czyni złodzieja” włamują się do nich i zabierają cenne przedmioty.
Nie zostawiajmy, zatem wartościowych rzeczy np. telefonów komórkowych, dokumentów, saszetek czy torebek na wierzchu w samochodzie, aby „nie kusić” złodzieja. Zabierajmy je ze sobą.
Parkujmy pojazdy na parkingach, bardziej uczęszczanych przez ludzi. Jest szansa, że to odstraszy złodzieja.
Policja otrzymuje także zgłoszenia dotyczące zaginięcia osób na terenach leśnych.
Warto zapamiętać kilka podstawowych zasad, które pozwolą bezpiecznie wrócić do domu i uniknąć stresujących przeżyć:
• Udając się do lasu powiadom bliskich, w jakiej okolicy będziesz przebywać.
• Określ ramy czasowe powrotu.
• Staraj się, aby podczas leśnej wyprawy towarzyszył ci ktoś znajomy, unikaj samotnych wędrówek.
• Staraj się wyposażyć swój strój grzybiarza w elementy odblaskowe, dzięki którym w czasie zmiennej aury lub zapadającego zmroku będziesz widoczny.
• Jeśli towarzyszą ci dzieci lub osoby starsze, schorowane nie trać ich z pola widzenia. Chwila nieuwagi może zakończyć się dla nich tragicznie.
• Znajdź element charakterystyczny na danym terenie, który ułatwi tobie odnalezienie drogi powrotnej.
• Zabierz ze sobą telefon. Nawiązanie kontaktu telefonicznego umożliwia niezwłoczne podjęcie skutecznych działań w sytuacji zagubienia się w lesie.

Polecamy również