Pamiętają o powstańcach

Ostrowieccy Patrioci i Jednostka Strzelecka 2013 Związku Strzeleckiego organizują uroczystości rocznicowe wybuchu Powstania Styczniowego w dniu 22 stycznia 2016.

22 stycznia 1863 roku wybuchło powstanie narodowe przeciwko Imperium Rosyjskiemu, które zostało ogłoszone manifestem wydanym w Warszawie przez Tymczasowy Rząd Narodowy. Powstanie było odpowiedzią na wciąż narastający terror na ziemiach polskich. Trwało do jesieni 1864 roku. Pomimo początkowych sukcesów zakończyło się klęską powstańców. Wśród walczących po stronie polskiej kilkadziesiąt tysięcy zostało zabitych w walkach, blisko 1 tys. straconych, ok. 38 tys. skazanych na katorgę lub zesłanych na Syberię, a około 10 tys. wyemigrowało.
Z okazji kolejnej rocznicy wybuchu powstania styczniowego 22 stycznia o godzinie 18-tej w Kościele Parafialnym pod wezwaniem Św. Michała odbędzie się msza święta. Po mszy Ostrowieccy Patrioci i Strzelcy JS 2013 złożą kwiaty pod pomnikiem przy Kolegiacie poświęconym powstańcom styczniowym, a ufundowanym przez mieszkańców naszego miasta Uczestnicy obchodów udadzą się następnie na cmentarz przy ulicy Denkowskiej, gdzie zapalą znicze na grobach  zmarłych ostrowczan- Weteranów, walczących w powstaniu. Następnie podzielą się na grupy i z wydrukowanymi mapkami odwiedzą miejsca pamięci:
1. Hubalczyków – pomnik poległych powstańców.
2. Sudół – pomnik upamiętniający zwycięską potyczkę Dionizego Czachowskiego.
3. Kunów – cmentarz, groby powstańców poległych pod Janikiem.
4. Denków – cmentarz, mogiła zbiorowa powstańców i pomnik poświęcony powstaniu.
5. Szewna -cmentarz, mogiła powstańców zmarłych w lazarecie w Klimkiewiczowie.
6. Kapliczka przy ul. Romualda Traugutta- ostatniego Dyktatora powstania.
7. Bodzechów -tablica umieszczona na utworzonym skwerze, przylegającym do drogi 755.
8. Kaplica tablica na gotyckiej kaplicy, położonej przy starym trakcie iłżeckim.9. Rondo Powstania Styczniowego- zapalenie zniczy, zawieszenie wstęg w barwach narodowych.
Organizatorzy serdecznie zapraszają do uczestnictwa w obchodach.

Polecamy również