„Miłość” zwyciężyła

W Centrum Kształcenia Ustawicznego obchodzony był dzisiaj Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. W akcji na ” Najpiękniejsze Słowo W Języku Polskim” organizowanej przez CKU wzięły udział ostrowieckie przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja oraz uczelnie. Słowem które bezapelacyjnie zwyciężyło okazała się MIŁOŚĆ.
-Ten dzień wydaje się szczególnie istotny dla licznego grona Polaków żyjących na emigracji. Mieszkając poza swoim krajem łatwo zaniedbać mowę ojczystą. Zależy nam na upowszechnianiu pięknej polszczyzny –mówi dyrektor CKU Aneta Pierścińska – Maruszewska .- Zależy nam na traktowaniu języka ojczystego jako wartość. Według mnie język ojczysty jest zaniedbywany, zaśmiecany i powoli wypierany zwrotami obcojęzycznymi, a mowa polska zalewana jest wulgaryzmami. Nie szanujemy języka narodowego. Przecież na przestrzeni dziejów język jest podstawowym elementem utrwalającym duchowo-kulturową tożsamość narodu. Naród żyje póki język jego żyje-dodaje pani dyrektor.
-Według UNICEF niemal połowa z sześciu tysięcy języków świata jest zagrożona zanikiem w ciągu dwóch , trzech pokoleń – mówi pani Joanna Francuz .-Od 1950 roku „zamilkło” 250 języków. Każdego roku Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego przypomina o tym jak ważne jest zachowanie językowej różnorodności świata.
Podczas uroczystości rozdane zostały podziękowania za udział w akcji.cku1cku2cku3cku4cku5cku6cku7cku8cku9cku10cku11cku12cku13cku14cku15cku16cku17cku18
Wystąpiły również uczennice prezentując piękne pieśni oraz wiersze o miłości.

M.M

Polecamy również