Szlakiem kultur i religii

Do wakacji jeszcze daleko, ale ostrowiecki Oddział PTTK im. Mieczysława Radwana już zaplanował na ten czas 3-dniową wycieczkę krajoznawczą na Podlasie z bazą noclegową w Białowieży i Białymstoku. Będzie ona przebiegała pod hasłem „Szlakiem wielu kultur i religii”.

Wycieczka zapowiada się bardzo ciekawie. Jej program jest bogaty w rozmaite atrakcje krajoznawcze i przyrodnicze.

Pierwszym punktem wyprawy będzie odwiedzenie Świętej Góry Grabarki – najważniejszego miejsca kultu wyznawców prawosławia w Polsce. Następnie wycieczkowicze udadzą się do Hajnówki. Tu zwiedzą sobór Świętej Trójcy oraz Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej. W Białowieży obejrzą wystawy stałe i czasowe prezentowane w Muzeum Białowieskiego Parku Narodowego, z wieży widokowej będą podziwiać okolice, z miejscowym przewodnikiem pospacerują po Parku Pałacowym oraz zwiedzą cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy słynącą z ikonostasu wykonanego z porcelany.

Drugiego dnia wycieczkowicze ruszą na Tatarski Szlak Mały. Odwiedzą meczety i mizary w Kruszynianach i Bohonikach oraz zwiedzą Muzeum Ziemi Sokólskiej w Sokółce ze stałą ekspozycją poświęconą osadnictwu tatarskiemu. Ponadto zawitają do Supraśla, gdzie obejrzą monaster Zwiastowania Najświętszej Marii Panny oraz Muzeum Ikon.

Ostatni dzień wycieczki będzie zarezerwowany na poznanie historii i zabytków Białegostoku. Wycieczkowicze zawitają do Pałacu Branickich i urządzonego w nim Muzeum Historii Medycyny i Farmacji. Następnie z miejskim przewodnikiem odbędą spacer po mieście; obejrzą Rynek Kościuszki z ratuszem, katedrę Wniebowzięcia NMP, sobór św. Mikołaja, Operę i Filharmonię Podlaską, przejdą Szlakiem Esperanta i wielu kultur. Zwiedzą Centrum im. Ludwika Zamenhofa. Wycieczka zakończy się złożeniem wizyty na zamku królewskim w Tykocinie.

– Podlasie urzeka nieskażoną przyrodą oraz bogatą kulturą- podkreśla Tadeusz Krawętkowski – prezes ZO i jednocześnie współorganizator wyjazdu. – Jest to najbardziej zróżnicowany pod względem etnicznym, kulturowym i religijnym region w Polsce. Prócz Polaków mieszkają tu Białorusini, Litwini, Ukraińcy, Romowie, Rosjanie, Żydzi oraz największe w Polsce skupiska ludności tatarskiej, a ich dziedzictwo kulturowe i tradycje tworzą niezwykle barwną mozaikę. Na co dzień spotykają się tu także trzy wielkie religie: katolicyzm, islam oraz prawosławie, a wizualnym tego świadectwem są: kościoły, cerkwie, meczety. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na wspólny wyjazd.

Szczegółowy program wycieczki jest dostępny w siedzibie Oddziału PTTK im. M. Radwana przy alei 3 Maja 8 (Kino „Etiuda” II piętro) oraz na stronie internetowej. Wszelkie informacje na temat lipcowego wyjazdu można uzyskać pod numerem telefonu 505444874.

 

Polecamy również