Międzynarodowa Konferencja Naukowa w Bałtowie

SONY DSC

W dniach 8 – 9 września na terenie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego odbywa się Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Żubry w Krainie Dinozaurów”. Udział w konferencji bierze ponad 140 osób, przedstawicieli takich państw jak Białoruś, Dania, Francja, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Rosja, Rumunia, Szwecja, Węgry i oczywiście Polska.

SONY DSC

Wiceprezes Stowarzyszenia Delta – p. Halina Kisiel

 

SONY DSC

Zagroda żubrów w Bałtowie

Lokalizacja konferencji nie jest przypadkowa. Już od 2009 roku Stowarzyszenie Delta – zarządca Zwierzyńca Bałtowskiego, starało się o zorganizowanie zagrody dla żubrów. W 2010 roku przeprowadzono wizję lokalną terenu, planowanego pod hodowlę żubrów, w kwietniu 2011 Komisja w składzie: dr hab. Wanda Olech – Piasecka, dr Wojciech Bielecki i mgr inż. Jerzy Dackiewicz dokonała odbioru zagrody hodowlanej żubra, której obszar zajmuje ok. 7 ha. 18 marca 2011 roku otrzymano zgodę wydaną przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, na przetrzymywanie 7 osobników żubra. W roku 2014 została wydana na czas nieokreślony Decyzja Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska na powiększenie stada żubrów do 8 osobników.

Wiosną 2011 roku trafiły do Bałtowa trzy pierwsze żubry. Był to Potworek, który przyjechał z Leśnego Parku Niespodzianek w Ustroniu oraz Pontia i Polejka z Zagrody Żubrów w Pszczynie.

Stado żubrów w Bałtowie zaczęło bardzo szybko się rozrastać. Polskie żubry noszą imiona rozpoczynające się od „Po-„. Tak też jest w przypadku tych, które przychodzą na świat w Bałtowskim Zwierzyńcu – POLDEK III, POKAL, POLIHYMNIA, POMPON II, POJATA II, POGO, POLESŁAW i POEZJA III.

zubr-baltow 13 6

Polecamy również