Eskapada na Ziemię Łęczycką

Członkowie i sympatycy ostrowieckiego Oddziału PTTK im. Mieczysława Radwana właśnie powrócili z kolejnej wycieczki krajoznawczej. Tym razem odwiedzili Ziemię Łęczycką i Księstwo Łowickie.

Program wycieczki, która trwała dwa dni, obejmował liczne atrakcje turystyczne. Na początek uczestnicy krajoznawczej eskapady z „Radwanem” zwiedzili zamek w Oporowie, będący od 1932 r. własnością rodziny Karskich z Włostowa. W Muzeum Bitwy nad Bzurą w Kutnie, urządzonym w kaplicy grobowej Walentyny z Gliszczyńskich i Feliksa Mniewskich, poznali bliżej przebieg największej bitwy kampanii wrześniowej 1939 r. W Łęczycy obejrzeli zamek królewski, w podziemiach którego mieszka Boruta, a w pobliskiej wsi Tum podziwiali potężną archikolegiatę pw. NMP i św. Aleksego, będącą jednym z najwspanialszych zabytków architektury romańskiej na ziemiach polskich. W geometrycznym centrum Polski w Piątku zrobili sobie pamiątkowe zdjęcia. W Walewicach, kojarzonych głównie z Marię z Łączyńskich Walewską – metresą Napoleona Bonaparte, zachwycili się pięknym zespołem pałacowo-parkowym Walewskich, a potem Grabińskich. W Łowiczu wycieczkowicze mieli okazję zapoznać się bliżej z kulturą łowicką oraz najważniejszymi zabytkami miasta. Wielu niezapomnianych wrażeń dostarczył pobyt w pałacu w Nieborowie oraz spacer po romantycznym ogrodzie w Arkadii stworzonym przez księżną Helenę z Przezdzieckich Radziwiłłową. W drodze powrotnej ostrowczanie odwiedzili arboretum w Rogowie, które szczególnie pięknie prezentuje się o tej porze roku.

003 004 p1040862p1040989– To nasza ósma wycieczka w tym roku, a 45. zorganizowana i zrealizowana przez reaktywowaną kilka lat temu Komisję Krajoznawczą Oddziału- podkreśla z dumą Tadeusz Krawętkowski – prezes Zarządu Oddziału PTTK im. Mieczysława Radwana. – Tym razem zaproponowaliśmy ostrowieckim miłośnikom turystyki i krajoznawstwa wycieczkę po regionie łódzkim, a dokładniej ziemi łęczyckiej i po terenach dawnego Księstwa Łowickiego. To tereny bardzo bogate pod względem dziedzictwa kulturowego, o czym mieliśmy się okazję przekonać.

Polecamy również