Wolontariusze z Chin i Gruzji w „Chreptowiczu”

Przez ostatnie dwa tygodnie w LO nr II im. Joachima Chreptowicza goszczono dwoje wolontariuszy międzynarodowej organizacji studenckiej AIESEC, zajmującej się m.in. .prowadzeniem językowo-kulturowych warsztatów na całym świecie. W ramach realizowanego projektu World Talks uczniowie „Chreptusa” mieli lekcje z obcokrajowcami. Mari z Gruzji i Kik z Chin, dzięki atrakcyjnym zajęciom opartym głównie na multimedialnych prezentacjach w języku angielskim, pomysłowo mobilizowali młodzież do aktywizowania i doskonalenia praktycznych umiejętności językowych. Spontaniczne konwersacje i dyskusje prowadzone podczas lekcji wielokrotnie przedłużały się na śródlekcyjne przerwy, często były też kontynuowane po lekcjach.

– Dzięki projektowi World Talks uczniowie nie tylko doskonalą swą angielszczyznę, ale też poznają kulturę państw, z których pochodzą wolontariusze, rozwijają zainteresowanie innymi kulturami oraz kształtują postawę tolerancji i otwartości na międzynarodowość i wielokulturowość- mówi Eliza Wójcik, nauczyciel j.angielskiego i szkolny koordynator projektu World Talks.

-Zajęcia z wolontariuszami z Chin i Gruzji obaliły wiele stereotypów kulturowych – mówi Martyna Soja, uczennica klasy humanistyczno-lingwistycznej. – Usłyszeliśmy na przykład że nie każdy mieszkaniec Chin jest mistrzem tenisa stołowego lub świetnym matematykiem. Dowiedzieliśmy się też dużo zaskakujących rzeczy, na przykład że nasi praprzodkowie przywędrowali do Europy Środkowej z Kaukazu, czyli obecnych terenów Gruzji.

Kik i Mari przeprowadzili ponad 70 zajęć lekcyjnych we wszystkich klasach uczących się w „Chreptowiczu”. Najwięcej zorganizowanych było w uniwersyteckiej klasie humanistyczno-lingwistycznej, czyli w klasie 1c. Żywy kontakt z językiem angielskim to istotna kwestia programu kształcenia dwujęzycznego w tej nowatorskiej klasie realizującej edukację z elementami dwujęzyczności. Projekt z udziałem wolontariuszy bardzo przypadł do gustu wszystkim uczniom, którzy docenili zarówno przekazywane treści, jak i formę warsztatów. W anonimowych ankietach oceniających prowadzone zajęcia uczniowie bardzo wysoko ocenili ich jakość, a o wolontariuszach wypowiedzieli się wyłącznie w superlatywach. Podkreślili przede wszystkim kreatywność, zaangażowanie i miłe usposobienie studentów. Ci z kolei byli pod wrażeniem okazywanej im serdeczności, szerokich zainteresowań młodzieży oraz komunikacji bez jakichkolwiek barier.

Uczniom tak się spodobał międzynarodowy projekt World Talks, że pytają, czy jest możliwość, by w szkole odbywały się takie warsztaty cyklicznie- mówi dyrektor LO nr II Sławomir Miszczuk.- Oczywiście dołożymy wszelkich starań, by organizować je tak często jak to możliwe.woll7wolll1woll2woll3woll4woll5

Zajęcia z wolontariuszami to dla wielu uczniów pierwsza okazja do bezpośredniej rozmowy z cudzoziemcami. Dla wszystkich jednak były ważnym doświadczeniem umożliwiającym „szlifowanie” języka obcego. Dla wielu też stały się okazją do budowania nowych relacji i zawierania przyjaźni. Wolontariusze opuścili „Chreptowicza” z nadzieją, że jeszcze tu wrócą. Jak twierdza, doświadczyli wielkiej gościnności szkoły oraz rodzin, które przyjmowały ich w swoich domach i organizowały im regionalne atrakcje. Dlatego nie dziwi fakt, że Kik i Mari wyjeżdżając z Polski, byli pod urokiem piękna ziemi świętokrzyskiej, którą podziwiali podczas zorganizowanych dla nich wycieczek.

 

Polecamy również