Wielkanocne obyczaje

woczolo

W Przedszkolu Publicznym nr 15 w Ostrowcu Św. miały miejsce niecodzienne uroczystości. Dzieci pięcioletnie i sześcioletnie wraz z nauczycielkami M. Dąbrowską, D. Wróbel i B. Gałązkiewicz przygotowały programy artystyczne pt.”Wielkanocne zwyczaje”. Gościem a zarazem prowadzącą dzieci poprzez tradycje i obrzędy wielkanocne była Pani Bożenna Majewska.

Wspólnie z dziećmi dzień po dniu odtworzyła przygotowania do świąt zaczynając od Niedzieli Palmowej: wykonanie palm, pranie kijankami w rzece, robienie ciast drożdżowych, malowanie jajek: w łupinach z cebuli, woskiem, zielonym żytkiem, tworzenie święconki na białym talerzu i święcenie tych potraw. Biedroneczki przygotowały świąteczny mazurek, przedszkolni kucharze inne pyszności, które powinny znaleźć się na wielkanocnym stole. Rodzice ochoczo włączyli się w te przygotowania i wsparli działania dzieci. Dzieci ubrane w stroje ludowe zaprezentowały wiersze i piosenki i tańce o tematyce wielkanocnej. Słowo i muzyka przypomniały zgromadzonym wokół wielkanocnego stołu rodzicom, zaproszonym gościom staropolskie tradycje i zwyczaje związane z Wielkanocą (świecenie palm, potraw, śmigus dyngus). Chłopcy chodzili od chaty do chaty z kurkiem- drewnianym kogucikiem, śpiewali dyngusowe pieśni i otrzymywali za to sowite dary. Po przedszkolnej scenie wdzięcznie poruszały się przebrane w piękne kostiumy kurczątka, kurki, zajączki. Humor i dobra zabawa dzieci zapewniły wszystkim uczestnikom cudowne wrażenia, wprowadziły w radosny nastrój oczekiwania na Święta Wielkiej Nocy. Na koniec spotkań wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na wspólne wielkanocne śniadanie. Pani Bożenka jak stary obyczaj każe, pokropiła wszystkich wodą, Pani dyrektor złożyła życzenia ZDROWYCH, RODZINNYCH ŚWIĄT WIELKANOCNYCH a przedszkolaki wręczyły własnoręcznie zrobione upominki – symbole wielkanocne: zajączki, kurczątka, pisanki, baranki.

Wszystkim Państwu, czytającym ten artykuł składamy życzenia radosnych Świąt Wielkanocnych wypełnionych nadzieją budzącej się do życia wiosny i wiarą w sens życia. Pogody w sercu i radości płynącej z faktu Zmartwychwstania Pańskiego oraz smacznego Święconego w gronie najbliższych osób.

Dorota Wróbelwo1 wo2 wo3wo4 wo5 wo6wo7 wo8wo9 wo10 wo11wo12 wo13 wo14wo15 wo16

Marzena Dąbrowska

Beata Jaworska 

Polecamy również