Romantycznie w Niemczech

UCZNIOWIE „STASZICA” PO RAZ KOLEJNY W NIEMCZECH JAKO UCZESTNICY POLSKO-NIEMIECKIEJ WYMIANY MŁODZIEŻY

W dniach 25.05.2017 -04.06.2017, uczniowie LO Nr I im. St. Staszica gościli po raz kolejny w Spardorf (Bawaria) w ramach polsko-niemieckiej wymiany młodzieży. Należy nadmienić, że wymiana ta rozwijana i kontynuowana jest od roku 1992. W ramach współpracy szkół partnerskich: Emil von Bering- Gymnasium w Spardorf oraz LO Nr I im. St. Staszica w Ostrowcu Św., organizowane są spotkania młodzieży polskiej i niemieckiej. Odbywają się one cyklicznie
w Niemczech i Polsce, stwarzając możliwość poznawania kultury, obyczajów, historii i tradycji obu narodów.W bieżącym roku w wymianie uczestniczyło 17 uczniów, w tym grzecznościowo uczniowie LO nr II im. J. Chreptowicza oraz Niepublicznego Liceum im. Stanisława Konarskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim, którzy przebywali w Niemczech wraz z nauczycielkami języka niemieckiego: p. Beatą Kot i p. Moniką Borzym. Podobnie jak w latach poprzednich, zostaliśmy przyjęci przez niemieckich uczniów i ich rodziny. Po dotarciu na miejsce, wysiadaliśmy z autokaru zaintrygowani naszymi niemieckimi partnerami –korespondentami, którzy oczekiwali nas w Norymberdze.

Serdeczne powitanie po długiej podróży, przełamało niepewność i obawy.

Piątek był pierwszym dniem, którzy spędziliśmy z naszymi niemieckimi przyjaciółmi i ich rodzinami, delektując się specjałami kuchni niemieckiej, przygotowanymi w czasie wspólnego grilla. Dzięki bardzo dobrej znajomości języków obcych naszych uczniów, serdeczności, pomysłowości w organizowaniu gier integracyjnych gospodarzy, usprawniających proces wzajemnego poznania, szybko nawiązano rozmowy na wspólne tematy. W czasie naszego pobytu mieliśmy okazję poznać najciekawsze miasta Bawarii, ich zabytki i wykorzystać umiejętności językowe w życiu codziennym kraju docelowego. Zwiedziliśmy Norymbergę –gospodarczą i przemysłową stolicę Frankonii. Miasto słynie ze swych tradycyjnych pierników, marcepanów i ciastek zwanych Spekulatius, drewnianych ozdób zdobiących bożonarodzeniowe choinki w całych Niemczech oraz prawdziwych norymberskich kiełbasek. Ponad miastem góruje kompleks trzech budowli zamkowych, składający się zamku cesarskiego (Kaiserburg) zamku burgrabiego (Burggrafenburg) i zamku miejskiego (Stadtburg). Na rynku wznosi się renesansowy ratusz (Rathaus) oraz dwa gotyckie kościoły – Św. Sebalda (Sebaldskirche) z grobem świętego patrona i kościół Najświętszej Marii Panny z figurkami siedmiu książąt, składających hołd cesarzowi, które pojawiają się każdego dnia w południe na zegarze w portalu świątyni. Za rzeką Pegnitz podziwiać możemy kościół Św. Wawrzyńca (St. Lorenz) z imponującym tabernakulum oraz piękną rzeźbą Wita Stwosza- Englischer Gruß.

Urzekło nas romantyczne miasteczko Bamberg z „Małą Wenecją”, katedrą „Alte Hofhaltung” i Starym Ratuszem. Odpoczęliśmy na górze zamkowej sycąc się zapachem kwiatów w ogrodach różanych. Dodamy, że w Bambergu produkowane jest jedyne na świecie piwo dymne ze słodu wędzonego zwane Schlenkerla. Dwudniowy pobyt w Augsburgu, mieście założonym przez Rzymian, dał nam możliwość zwiedzenia Katedry Najświętszej Marii Panny, Kościoła Św. Anny, osiedla Fuggerów dla ubogich z XVI wieku, do dziś spełniającego swoją funkcję. Odwiedziliśmy Dom Mozarta i Brechta. Zwiedzanie Erlangen przygotowane zostało przez uczniów niemieckich, pełniących rolę przewodników. Na uwagę zasługują: Ogród Botaniczny oraz kompleks zamkowy ze słynną „Hugenottenbrunnen”. Trudno jest wyliczyć korzyści wynikające z pobytu w Niemczech. Możliwości poznawania obcych kultur, tradycji, doskonalenie umiejętności językowych, odkrywanie piękna Europy, poszukiwanie korzeni polskich w historii obu narodów, uczenie się tolerancji i ocenianie tego co swoje, rodzime- to tylko nieliczne z nich. Sprawna komunikacja w języku docelowym, nawiązanie znajomości, serdeczność i otwartość gospodarzy, sprawiły, że uczniowie czuli się zmotywowani do dalszej pracy.

Podsumowując pobyt, należy stwierdzić, że nie było uczniów polskich i niemieckich, ale jeden zgrany zespół, który z żalem rozstawał się w dniu wyjazdu do Polski.

Słowa Dr. M. Brauna –dyrektora Emil von Bering- Gymnasium, który dziękując za długoletnią współpracę, stwierdził: „Pielęgnujmy to, co stwarza nadzieję…”, staną się motto przyszłorocznego pobytu uczniów z Niemiec w Polsce…….w „Staszicu”.

Czekamy na rewizytę!niemcy1niemcy

Projekt wymiany polsko-niemieckiej, zarówno po stronie polskiej, jak i niemieckiej, dofinansowany został ze środków PNWM (Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży). Pozostałe fundusze to wkład własny uczestników.

Polecamy również