Tajemnicze cyfry pod krzyżem

Krzyż, który runął w październiku ubiegłego roku z postumentu prosto na chodnik przy ulicy Iłżeckiej ponownie stoi na swoim miejscu czyli tam, gdzie znajdował się od 140 lat.

– Zawiązał się społeczny komitet renowacji krzyża stojącego przy ulicy Iłżeckiej naprzeciwko szkoły muzycznej – mówi wolontariuszka Bożenna Majewska.– W pracę komitetu bardzo zaangażował się proboszcz parafii Św. Michała ksiądz Jan Sarwa. Udało nam się zebrać odpowiednie fundusze i krzyż ponownie stoi na swoim miejscu. Odrestaurowany został także napis na cokole i tu pojawił się problem, ponieważ na piedestale widnieje data ufundowania krzyża. Data ta to niby 6 sierpnia 1877 rok, jednak dwie ostanie cyfry są niezbyt dobrze widoczne. W dokumentach, które się zachowały data ufundowania krzyża to rok 1899. I mamy problem. Musimy bardzo dokładnie ustalić tę datę, żeby nie popełnić historycznego błędu.

Renowacją krzyża, która zaczęła się 4 czerwca 2017 roku zajął się konserwator zabytków.

-Ten krzyż spadł sam, prawdopodobnie z powodu złych warunków atmosferycznych- mówi Piotr Kot, konsek1 k2k3 k4k6rwator zabytków. – Zebraliśmy szczątki i skleiliśmy je. Odnowiony został także nadpis. Co niektórzy dopatrują się na końcu daty nie tylko dwóch siódemek czy dziewiątek ale także dwóch dwójek. Sięgniemy do archiwum, żeby to ustalić.

Jak na razie dwie ostanie cyfry nie zostały odnowione. Czekają na ustalenie właściwej daty.

Polecamy również